Nemački mediji izvestili su ;o pobedi Zorana Milanovića u drugom krugu predsedničkih izbora u Hrvatskoj stavljajući u prvi plan sukob na liniji predsednik države – predsednik vlade.Frankfurter algemajne cajtung (Frankfurter Allgemeine Zeitung – FAZ) navodi da je Zoran Milanović uverljivu pobedu ostvario zahvaljujući činjenici da ga građani doživljavaju kao protivtežu Hrvatskoj demokratskoj zajednici (HDZ) i premijeru Andreju Plenkoviću.
„Milanović je između ostalog izabran zato što ga građani na najvišem političkom položaju u zemlji vide kao korektiv HDZ-u i vladi kojom dominira Andrej Plenković. Plenković je u aprilu treći put pobedio (na parlamentarnim izborima) što govori o ;dugotrajnom poverenju ;koje jedan veći deo stanovnika Hrvatske gaji prema Plenkoviću i njegovoj stranci. No Milanovićev trijumf u nedelju je pokazao da to poverenje nije neograničeno“, navodi dopisnik FAZ i stručnjak za jugoistočnu Evropu Mihael Martens (Michael) u ;analizi izbora u Hrvatskoj.
Martens navodi da HDZ-ovom kandidatu nije pomogao ni „proziran pokušaj“ da se Milanović diskreduje kao „ruski kandidat“, prenosi Hina.
„Doduše Milanović se zaista usprotivio vojnoj pomoći Ukrajini i Ukrajincima s visine poručio da ratuju za američke interese. Ali, Milanovićev cinizam i pragmatizam prilagođen ispitivanjima javnog mnjenja u Hrvatskoj po ovoj temi, ne čine Milanovića automatski kandidatom Kremlja“, navodi se u tekstu FAZ-a.
Martens procenjuje da Milanovićev ponovni izbor znači i nastavak trajnog sukoba koji se retorički vodio „na nivou RTL II“, koji u Nemačkoj slovi kao pojam za medijsko žutilo.
„Za EU ponovni izbor Milanovića znači da moraju računati s upadicama iz Zagreba, ovaj put možda još glasnijima nego tokom prvog mandata. Milanović je svoju političku karijeru u devedesetima započeo kao diplomata, ali od toga nije puno ostalo… Zabrinutost da bi Hrvatska sada mogla izići iz preovlađujućeg konsenzusa unutar EU o pomoći Ukrajini, uprkos svemu nije utemeljena. Milanović ne može sam izvršiti ovakav zaokret“, zaključuje FAZ.
I Špigel onlajn (Spiegel Online) ;ističe Milanovićevu kritiku pomoći Ukrajini i animozitete prema predsedniku hrvatske vlade.
„Kritikom vojne pomoći Ukrajini, Milanović je i na spoljnopolitičkom planu krenuo u smeru populizma. Njegov odnos prema Plenkoviću, koji zastupa hrvatski proevropski i prozapadni kurs, ;izuzetno je napet“, navodi Špigel onlajn.
Velt (Die Welt) je uoči izbora analizirajući fenomen po kojem Milanović privlači birače kako s levog tako i s ekstremno desnog spektra, hrvatskog predsednika uporedio s populističkom nemačkom političarkom Sarom Vagenkneht (Sahra Wagenknecht) koja je karijeru počela u režimskoj partiji DDR-a a sada privlači simpatije birača kritikom pomoći Ukrajini, migracija i pokazivanjem razumevanja za interese Rusije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.