Nemački mediji: Otklon od Rusije "dovodi Vučića u teškoće" 1Vladimir Putin i Aleksandar Vučić, arhiva Foto: FoNet/Instagram predsednika Srbije

Srbija i tokom rata u Ukrajini održava dobre odnose sa Moskvom, a naftna industrija vezana je za rusku, piše najveća nemačka agencija dpa.

„Vašington to više ne želi da dozvoli“, ocenjuje agencija, a prenosi Dojče vele.

Prenose se reči zamenika američkog ministra spoljnih poslova Ričarda Verme koji je u Beogradu razgovarao sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem i rekao da Vašington zajedno sa Beogradom radi na promeni vlasništva u Naftnoj industriji Srbije.

Dpa podseća da je odlazeća američka administracija predsednika Džozefa Bajdena uvela sankcije protiv Gazpromnjefta.

„Slabljenjem ruskog energetskog sektora SAD teže da podriju temelj finansija Kremlja za agresiju protiv Ukrajine“, ocenjuje agencija.

Gazpromnjeft i matični koncern Gazprom zajedno drže većinski paket akcija srpskog NIS-a.

„Posle razgovora sa Vermom, Vučić je rekao da rukovodstvo u Beogradu treba dodatne razgovore sa Amerikancima. Tek onda, kaže, može da se obrati Moskvi sa ponudom za kupovinu deonica koje drži Gazpromnjeft“, prenosi dpa.

Nemačka agencija ocenjuje da američki pritisak ka „derusifikaciji“ najveće naftne kompanije Srbije „vidno dovodi Vučića u teškoće“.

„Danima se javno žali da bi NIS mogao da potpadne pod američke sankcije“, piše agencija.

Frankfurter rundšau podseća da je NIS „jedna od najprofitabilnijih firmi Srbije, jedan od najvećih izvoznika i kičma energetskog sistema zemlje“.

List prenosi Vučićeve reči da će, po zahtevu Vašingtona, Rusi morati da prodaju sav udeo u NIS-u. „Kako je predsednik rekao, namerava da razgovara sa Putinom, predstavnicima SAD i Kine.“

Otkazana nabavka oružja iz Rusije?

Berliner cajtung prenosi vest da je Srbija navodno otkazala neke ugovore o nabavci ruskog oružja jer je poslovanje postalo nemoguće zbog međunarodnih sankcija protiv Moskve.

Citira se izjava načelnika Generalštaba Milana Mojsilovića za Večernje novosti:

„Neke ugovore smo raskinuli, a neke odložili u nadi da će se situacija u međudržavnim odnosima na globalnom nivou normalizovati i omogućiti realizaciju ugovora.“

List navodi da Mojsilović nije precizirao o kakvim se ugovorima ili naoružanju radi.

Berliner cajtung ocenjuje da se Srbija, kandidat za članstvo u EU, „sve više okreće drugim potencijalnim isporučiocima oružja“.

U avgustu prošle godine potvrđena je kupovina 12 borbenih aviona Rafala iz Francuske, kako bi se zamenila flota koju čini ruski MiG-29“, piše list.

„Početkom meseca predstavljen je novi kineski protivvazdušni sistem FK-3, koji je isporučen 2022. godine i mahom se poredi sa američkim raketnim sistemom Patriot i ruskim S-300. Time je Srbija prva evropska zemlja koja koristi (kineski) sistem“, zaključuje list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari