Dva ministra nemačke vlade pozvala su danas vlasti da ublaže primenu pravila koja omogućavaju krivično gonjenje osoba koje iz kontejnera supermarketa i kanti za smeće uzimaju hranu.
Ministar poljoprivrede Džem Ozdemir i ministar pravde Marko Bušman saopštili su danas da su pisali ministrima pravde 16 nemačkih država da predlože „praktično rešenje“ za to pitanje.
Praksa poznata kao ronjenje u smeću (Dumpster Diving) ili đubretarenje (Containering) u Nemačkoj se snatra krađom, iako nju najčešće praktikuju osobe koje smatraju da nije etički bacati jestivu hranu.
U saopštenju ministara se navodi da se svake godine u državi baci oko 11 miliona tona hrane, od čega oko 7 odsto u maloprodajnom sektoru, jer trgovci nekada naručuju više nego što mogu da prodaju. Još 17 odsto dolazi iz restorana i menza.
„Ako ljudi odnesu kući hranu koja je bačena, a pritom nisu naneli štetu ili nezakonito ušli u posed, onda, po mom mišljenju, to više ne bi trebalo da bude krivično gonjeno“, rekao je Bušman.
Ozdemir je rekao da je uzdržavanje od krivičnog gonjenja takvih slučajeva „jedan od mnogih elemenata u borbi protiv iracionalnog trošenja hrane“.
Dvojica ministara pozvala su državne vlasti da podrže predlog lokalne vlade Hamburga prema kojem bi se u smernice tužilaštva dodala klauzula koja bi se posebno bavila „đubretarenjem“. Ne bi bile potrebne nikakve stvarne promene zakona.
Predložena klauzula bi govorila da, u slučajevima kada je vrednost ukradene robe niska i nije podneta krivična prijava, po pravilu nema javnog interesa za pokretanje krivičnog gonjenja.
Slučajevi koji uključuju štetu ili neovlašćeni pristup i dalje bi bili krivično gonjeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.