U kojoj fazi je nemački rudnik litijuma o kojem su se informisali Šolc i Vučić: DW donosi sedam činjenica 1Foto: EPA-EFE/LUIS GANDARILLAS

U kojoj fazi je planirani nemački rudnik litijuma o kojem su se informisali Šolc i Vučić? Kako izgleda procedura izdavanje dozvole? I kada bi moglo da se počne s rudarenjem? DW donosi sedam najvažnijih činjenica.

1. U kojoj fazi se nalazi projekat kompanije Cinvald litijum?

Projekt kompanije Cinvald litijum (Zinnwald Lithium GmbH) u fazi je provere ispunjavanja zakonskih preduslova za eksploataciju rude. Saksonska agencija za rudarstvo (Sächsisches Oberbergamt, OBA) očekuje da bi u sledećem koraku trebalo da započne postupak odobravanja generalnog plana rudarenja za kompletan projekt – a to znači za sam rudnik, preradu rude litijuma, odnosno izgradnju pripadajućih postrojenja i ponovno korišćenje materijala koji se bude vadio iz zemlje tokom rudarenja.

Nakon tog postupka, OBA kao državna agencija, izdaje (ili ne izdaje) dozvolu za realizaciju generalnog operativnog plana kopanja rude u Cinvaldu. U slučaju pozitivne odluke za firmu po pitanju operativnog plana, trebalo bi sprovesti još čitav niz pojedinačnih provera koje se tiču kopanja rude, prerade materijala ili fabrika koje bi trebalo da nastanu u sklopu projekta.

2. Koliko je vlastima važan aspekt uticaja rudnika na prirodu?

Kako je Saksonska agencija za rudarstvo potvrdila na upit DW, procena uticaja na okolinu „značajan je deo postupka odobravanja planiranja“ rada rudnika. OBA je već 22. avgusta 2023. obavila tzv. „scoping“ (stručni termin kojim se definiše obim nekog projekta, odnosno konkretnije preciziraju koraci koje bi trebalo sprovesti pre mogućeg izdavanja dozvole rada, prim.red), odnosno informisala je firmu Cinvald litijum o „sadržaju, obimu i detaljnosti“ informacija koje su Saksonskoj agenciji za rudarstvo potrebne kako bi sprovela procenu uticaja na okolinu, odnosno drugih relevantnih aspekata kojima se OBA bavi.

Kompanija Cinvald litijum, kako je potvrđeno za DW, upravo priprema dokumentaciju potrebnu za taj postupak, odnosno za podnošenje zahteva za proveru mogućih efekata na prirodu od strane OBA. Zahtev za izdavanje dozvole za rudarenje firma može formalno da podnese tek nakon zaključenja provere uticaja na okolinu.

3. Šta se događa na lokaciji mogućeg rudnika u Cinvaldu?

Kompanija Cinvald litijum do sada je realizovala više od 100 probnih bušenja u Cinvaldu. Trebalo bi da uslede i dodatna bušenja, potvrđeno nam je iz Saksonske agencije za rudarstvo. Državna agencija je već dozvolila hidrogeološki monitoring u okviru kojeg se prati stanje podzemnih voda na lokaciji Cinvald.

OBA upravo razmatra zahtev za instaliranjem „istraživačke rampe“ u Cinvaldu, kako bi firma na licu mesta mogla da etablira probni pogon, tj. da na licu mesta može da demonstrira i testira postupke za eventualno kasnije rudarenje u velikom stilu.

4. Ko je sve uključen u postupak koji je u toku?

Nakon podnošenja zahteva za rudarenjem od strane same kompanije, Saksonska agencija za rude u taj proces uključuje razne državne agencije koje su zadužene za ekspertizu oko pojedinih aspekata projekta (npr. uticaja na vode, životnu sredinu, geologiju ili hidrogeologiju). Sastavni deo samog postupka je i učešće svih zainteresovanih strana, odnosno javnosti. Među tim akterima su i, kako je za DW potvrđeno od strane OBA, priznata udruženja za zaštitu prirode.

5. Kako država želi da spreči prekomerne efekte mogućeg rudnika na prirodu i ljude?

Sve navedene provere, odnosno kompletan proces OBA, odvija se u skladu sa Zakonom o rudarstvu Savezne Republike Njemačke (Bundesberggesetz, BBergG). On definiše pretpostavke koje se moraju ispuniti pre izdavanja dozvole rudarenja, i to s obzirom na moguće „nuspojave“ koje su relevantne za društvo i prirodu.

„Kako bi se isključila mogućnost da neki konkretni projekat ima značajnije efekte na zaštićena dobra, na primer na ljude i ljudsko zdravlje, životinje, biljke i biološku raznolikost, itd, OBA sprovodi postupak odobravanja plana s procenom uticaja na okolinu“, potvrđeno iz OBA na upit DW. Osim toga, postoje i druge zakonske regulative koje preciziraju moguće zabrane i ograničenja rudarenja u slučaju uticaja na životni prostor, odnosno ljude i prirodu.

OBA je zadužena i za nadzor rada rudnika nakon eventualnog izdavanja dozvole za rad. U slučaju da kompanija tokom (mogućeg) kasnijeg rada rudnika prekrši zakonsku regulativu, OBA može i da izda nalog da rudnik prekine s radom.

6. Da li u Saksoniji postoje i drugi projekti kopanja litijuma osim onog u Cinvaldu?

U nemačkoj pokrajini Saksoniji postoji više projekata čiji je cilj istraživanje potencijalnih nalazišta, odnosno eksploatacija litija. Na internet-stranicama Saksonske agencije za rudarstvo
zainteresovana javnost može da stekne uvid u te projekte.

U ovom trenutku, kako je OBA potvrdila na upit DW, Sksonska agencija za rudarstvo nije primila nijedan zahtev za odobravanjem plana istraživanja ili eksploatacije litijuma. „Za razliku od projekta Cinvald litijum svi ti drugi projekti nalaze se u ranoj fazi“, potvrdila je Saksonska agencija za rudarstvo.

7. Kada bi moglo da se počne s kopanjem litijuma u Cinvaldu, ako ono bude odobreno?

Za sada nije moguće precizno predvideti kada bi se moglo početi s rudarenjem. Akteri koji imaju uvid u taj proces za DW nezvanično kažu da bi s rudarenjem moglo da se počne najranije za dve ili tri godine, pod uslovom da OBA izda dozvolu za rad. Iz kompanije Cinvald litijum nam je potvrđeno da bi ta firma krajem 2025. mogla da podnese zahtev za zakonom utvrđenim planom rada rudnika.

Izvori DW koji su upoznati s materijom tvrde da je to dosta optimističan scenario. Naime, pre podnošenja zakonom utvrđenog plana rada rudnika, OBA bi morala pozitivno da odgovori na okvirni operativni plan. Iz OBA na naš upit kažu da su pouzdane procene trajanja daljeg procesa praktično nemoguće, jer vreme obrade zahteva zavisi od nepredviđenih faktora kao što su kvalitet zahteva za odobravanja rada rudnika ili mogući konflikti oko zaštite životne sredine.

Jedna od faktora koji će uticati na brzinu procesa provere od strane OBA jesu i ljudski kapaciteti. Izvori s kojima je razgovarao DW napominju da je za tako kompleksan proces Agenciji potrebno još više ljudi koji bi radili na proveri zahteva kompanije Cinvald litijum.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari