Nemačkoj godišnje potrebno "1,5 miliona doseljenika" 1Foto: Shutterstock/Yuriy Golub

Kako rešiti problem nedostatka radne snage u Nemačkoj? Samo značajnim povećanjem broja doseljenika, tvrdi ekonomska ekspertkinja Monika Šnicer, piše Dojče vele.

„Ako svake godine želimo da imamo po 400.000 novih građana i time održimo broj radnika, i ako oduzmemo ogroman broj onih koji se odavde iseljavaju – Nemačkoj je potrebno 1,5 miliona imigranata godišnje“ kaže ekonomska ekspertkinja Monika Šnicer.

Samo povećana imigracija može biti lek za problem nedostatka kvalifikovane radne snage, istakla je ona za list Zidojče cajtung (SZ).

Ne plašiti strance, nego im pomoći

Nemačkoj je hitno potrebna kultura dobrodošlice, dodala je Šnicer koja rukovodi Savetom ekonomskih stručnjaka koji analizira privredni razvoj Nemačke i savetuje saveznu vladu. Te vodeće stručnjake zovu i – Pet mudraca.

Novi zakon o kojim se olakšva dolazak kvalifikovane radne snage u Nemačku i koji je nedavno usvojio Bundestag, korak je u dobrom pravcu, kaže Šnicer, ali ističe:

„Potrebne su nam institucije za strance, koje ih neće plašiti nego im pružati usluge. Ne treba da zahtevamo da svaki strani radnik govori nemački, nego da se pobrinemo da zaposleni koji rade sa strancima govore engleski“.

Ulagati u decu i infrastrukturu…

Šnicer tako kaže da bi Nemačka morala više da ulaže u decu. „Porazno je što četvrtina đaka četvrtog razreda ne može dobro da čita“, što pokazala nedavna studija.

Osim toga, kompanije bi morale su da motivišu starije zaposlene da nastave da rade, odnosno da ne odlaze ​​u prevremenu penziju. U Nemačkoj mnogi ne žele da rade do napunjenih 67 godina, pokazuju takođe novije studije.

Šnicer smatra da Nemačka ne napreduje „kako bi mogla i moralai”. Između ostalog, nije ulagano u neophodnu infrastrukturu, značajno se kaska po pitanju digitalizacije, a i sa zaštita klime se kasno krenulo.

FDP: Osoblje u vrtiću ne mora odmah da dobro zna nemački

Prema Saveznoj kancelariji za migracije i izbeglice, u mnogim pokrajinam se za određena zanimanja, na primer za posao u vrtiću, traži znanje nemačkog jezika na nivou C1 (napredni nivo)

U poslaničkom klubu FDP-a predlažu da se od tog zahteva odustane – zbog nedostatka osoblja u vrtićima – i kažu da se znanje jezika može steći i radom. To je jedna je od ideja iz dokumenta koji će Liberali u Bundestagu verovatno usvojiti tokom ove nedelje, piše Tagesšpigel navodeći još neke detalje iz dokumenta.

Tako FDP navodi da je potrebno više fleksibilnosti da bi se hitno potrebna kvlafikovana radna snaga integrisala u sistem. Mnogi imigranti poseduju odgovarajuće diplome ili kvalifikacije za rad u pedagoškoj oblasti: „Ove kvalifikacije moraju biti priznate jednostavnije, sa manje birokratije i brže, najbolje u roku od 60 dana“.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari