Nemačkoj sve više nedostaje vozača autobusa, vozova i kamiona. Vlada u Nemačkoj planira da smanji nedostatak kvalifikovanih radnika uvozom vozača iz inostranstva, piše Fenix magazin.
Nedostatak kvalifikovanih radnika utiče i na saobraćaj. Nemačkoj trenutno nedostaje oko 11.300 profesionalnih vozača kamiona, oko 4.200 vozača autobusa i tramvaja i oko 2.200 mašinovođa. Ovo proizilazi iz odgovora Vlade na zahtev partija CDU/CSU, prenosi Fenix magazin.
Smanjen je broj potrebnih vozača kamiona, dok je istovremeno povećan broj potrebnih vozača tramvaja i mašinovođa.
Kozmetičke mere više nisu dovoljne
Političar CDU Hening Rebaum zato poziva Vladu da preduzme kontramere.
„Kozmetičke mere ovde više nisu dovoljne“, kaže izveštač nemačkih medija za pitanje kvalifikovanih radnika.
Potrebna je „reforma obuke profesionalnih vozača”. Konkretno: manji broj obaveznih časova i brisanje dupliranih nastavnih sadržaja za vozačke dozvole i osnovne stručne vozačke kvalifikacije. Ako se to ne dogodi, „obuka vozača u Nemačkoj će i dalje biti duga i skupa”.
Korišćenje stranih vozača za borbu protiv nedostatka radne snage
Vlada je jasno svesna situacije i očekuje „nastavak velike potražnje za vozačima“ u industriji.
U vezi sa strategijom Ministarstva rada za kvalifikovane radnike, pominje se nekoliko mera, kao što su bolja obuka i dalje obrazovanje ili novi zakon o imigraciji sa poboljšanim priznavanjem stranih stručnih kvalifikacija.
Mnogi vozači već dolaze iz inostranstva.
Predstojeća obnova železničke linije Manhajm-Frankfurt zahtevaće oko 400 vozača autobusa tokom zatvaranja rute. Sve pozicije još nisu popunjene. Koliko je u Vladi poznato, DB AG zapošljava potrebne vozače iz inostranstva“, navodi se.
Vozači autobusa dolaze iz zemalja južne i istočne Evrope kao što su Albanija, Bugarska, Grčka, Poljska i Rumunija.
Prednjače vozači iz Srbije
Za pad slobodnih radnih mesta profesionalnih vozača posebno su krivi strani vozači. Do kraja 2021. godine, skoro 3.000 radnih mesta dodeljeno je stranim kvalifikovanim radnicima, od kojih više od polovine čine srpski vozači.
Do sada je teorijski deo vozačkog ispita bio moguć uz prevod na osam stranih jezika – engleski, standardni arapski, hrvatski, poljski, rumunski, ruski, turski i ukrajinski.
Rehbaum poziva na uključivanje drugih jezika kao što su francuski za neke afričke zemlje ili bugarski i albanski. Ono što je potrebno je „nebirokratsko i brzo prepoznavanje vozača iz trećih zemalja“, rekao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.