Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je da očekuje od Poljske da izmeni predloženi zakon kojim se bi se učinilo kažnjivim okrivljivanje poljske nacije za zločine počinjene U Holokaustu.

Pošto je izraelsko ministartsvo spoljnih poslova pozvalo poljskog diplomatskog izaslanika da izrazi nezadovljstvo, piše Asošijeted press (AP).

Međutim, poljski zvaničnici ostali su ukopani u svoje stavove, rekavši da se zakon pogrešno tumači i da se njegov tekst neće menjati.

Natanjahu je izjavio na sastanku vlade u nedelju da Izrael „ne toleriše iskrivljivanje istine, prepravljanje istorije i poricanje Holokausta“.

U Donjem domu poljsklog parlamenta je nacrt zakona koji propisuje zatvor za pominjanje, aluziju na „poljske logore smrti“ i kriminalizuje poljsko saučesništvo.

Nacrt još uvek treba da odobre poljski Senat predsednik. Ipak, to je dramatičan korak nacionalističke vlade, da iznudi zvaničan stav da su svi Poljaci tokom rata bili heroji.

Istoričari kažu da su mnogi Poljaci bili saradnici nacista i das su počinili gnusne zločine.

Taj nacrt izazvao je bes u Izarelu i iznenadan rast napetosti sa bliskim evropskim saveznikom.

Izrael je proglasio nezavisnost 1948. neposredno nakon holokausta i dom je najvećoj zajednici onih koji su ga preživeli.

U nedelju, ministarstvo spoljnih psolova pozvalo je zamenika poljskog ambasadora Pjotra Kozlovskog da mu izraze izraelsko protivljenje nacrtu zakona.

Ukazano je da je nacrt spornog zakona usvojen uoči Međunarodnog dana sećanja na holokaust, što je“naročito iznenađujuće i nesrećno“ izraženo očekivanje da se nacrt izmeni pre konačnog odobrenja.

„Zakonodavstvo neće pomoći budućem izlaganju istorijske istine i može ugroziti slobodu istraživanja, kao i sprečiti raspravu o istorijskoj poruci i nasleđu Drugog svetskog rata“, navodi se u saopštenju ministarstva.

Govoreći novinarima nakon sastanka, Kozlovski je rekao da namera zakona nije da „izbeli“ istoriju. „To je da se ona sačuva, da zaštitimo istinu o Holokaustu i da sprečimo njeno iskrivljivanje“, rekao je on.

Poljske vlasti insistirale su da se neće prihvatiti izraelske zahteve.

„Mi nećemo menjati bilo koje odredbe u zakonu“, rekla je Beata Mazurek, portparol vladajuće konzervativno-nacionalističke stranke Pravo i pravda.

„Imali smo dovoljno Poljske i Poljaka koji su optuživani za nemačke zločine“.

Mark Vejcman, direktor vladinih poslova u centru Simon Vizental, grupe bazirane u Americi, koja se bori protiv antisemitizma, nazvao je zakon „opscenim izbeljivanjem“ istorije.

On je rekao da bi se iskazi mogli koristiti protiv preživelih Holokausta koji govore o njihovim ličnim iskustvima, kao i protiv istraživača, nastavnika ili bilo koga ko dokumentuje holokaust.

On je pozvao Poljsku da „odmah ukine ovaj zakon i okonča sve pokušaje iskrivljenja istorije holokausta u političke svrhe“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari