Irska vlada priznala je da nije dobila podršku građana na dva referendumska pitanja, kojima je želela da promeni ono što je nazvala „seksističkim“ jezikom u ustavu.
Referendum je simbolično organizovan 8. marta, a cilj je bio da se izmene dve odredbe u ustavu. U jednoj se navodi da je porodica zasnovana isključivo na braku, a druga da žena podržava državu „svojim životom i radom u kući“, prenosi CNN.
Premijer Leo Varadkar danas je saopštio da su Irci većinom glasova odbacili predloge da te ustavne odredbe budu izmenjene, a očekuje se da će zvanični rezultati referenduma biti objavljeni kasnije večeras.
Varadkar je pre referenduma rekao da je to šansa da se promeni „veoma staromodan i veoma seksistički jezik o ženama“.
Da je referendum prošao, u ustavu bi pisalo da je porodica zasnovana „na braku ili drugim trajnim vezama“.
Irski ustav usvojen je 1937. godine pod snažnim uticajem katoličkih učenja. Proteklih decenija katolički uticaj se polako smanjivao kako je Crkvu sve više potresao niz skandala o zlostavljanju dece, u koje je bilo uključeno sveštenstvo.
Irska je poslednjih godina održala referendume o brojnim društvenim pitanjima i birači su 2015. velikom većinom podržali legalizaciju istopolnih brakova, tri godine kasnije su glasali za okončanje zabrane abortusa, a 2019. je znatno liberalizovan zakon o razvodu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.