austrijska zastavaFoto: Shutterstock/sylv1rob1

Šef Austrijskog državnog servisa za zapošljavanje objasnio je da Zakon o osiguranju nezaposlenih propisuje da moraju ostati u zemlji stoga je Austrijancima, umesto mora, na raspolaganju Nežidersko jezero.

Austrijanci, koji su nezaposleni i prijavljeni na Austrijskom državnom servisu za zapošljavanje (AMS), nedavno su se našli u problemu jer ne znaju smeju li da napuste zemlju te otići na more ili u posetu porodici u inostranstvo.

I dok ostali Austrijanci beg od paklenih vrućina traže u smeru mora, jezera i planina, nezaposleni, među kojima je i veliki broj ljudi iz zemalja bivše Jugoslavije, su brojne zahteve poslali AMS-u, navodi Fenix magazin, a prenosi hrvatski N1.

“Smeju, ali za to se vreme moraju odjaviti od AMS-a. Zakon o osiguranju nezaposlenih propisuje da moraju ostati u zemlji, a kako mi nemamo more, sme se ići na Nežidersko jezero (op. Neusiedlersee u Gradišću), ali ne i na more. Naravno da se može prijaviti godišnji, ali za to se vreme ne može dobiti naknada za nezaposlene – objasnio je šef AMS-a Johannes Kopf za domaći dnevni list Heute.

Do kraja juna kod AMS-a bile su prijavljene 307.732 osobe kao nezaposlene od kojih je njih 239.301 bila je bez posla, a 68.431 na doškolovanju”, piše Heute.

U Austriju dolazi brojna radna snaga

Uvedena je i novina da AMS može poslati osobu i u drugu austrijsku pokrajinu na rad ako se onde traži radni profil koji nezaposlena osoba ima, što je izazvalo negodovanja jer Austrija ima devet saveznih pokrajina, a neke su jedna od druge udaljene i više od 500 kilometara.

Kopf je objasnio da ta odluka vredi samo za one koji ne moraju o nikome brinuti ili nekoga zbrinjavati.

“To znači da nemaju decu ili rodbinu koju moraju negovati”, objasnio je te dodao da se onima, koji moraju se preseliti u drugu pokrajinu na posao, mora osigurati određeni stambeni prostor.

“To je slučaj samo u turizmu. Onda i posao za nezaposlene iz Beča, ako moraju u Tirolu ili Salzburgu ima smisla”, dodao je Kopf.

Rekao je i da u Austriju dolazi brojna inostrana radna snaga.

“Daljnji instrument za ublažavanje manjka radne snage u zemlji u području ugostiteljstva, njege i IT-a je i regrutiranje stručnog osoblja iz inostranstva”, izjavio je.

Dodao je i da je prošla godina bila rekordna u kojoj je u Austriju došlo 6.000 stručnih radnika iz inostranstva na osnovu austrijske “crveno-belo-crvene” karte.

To znači da Austriji nedostaje stručna radna snaga.

Ta brojka prijašnjih godina iznosila je 2.000 radnika, a Kopf smatra da će ova godina srušiti prošlogodišnji rekord.

Prema njegovim pretpostavkama, u Austriju će ove godine doći 8.000 stranih stručnjaka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari