Na referendumu za nezavisnost Katalonije glasalo je devedeset odsto od izašlih glasača, zvanično je objavljeno u Barseloni na osnovu preliminarnih rezultata glasanja koje je Madrid proglasio ilegalnim.
Portparol regionalne vlade Katalonije Žordi Turul je rekao novinarima da je 90 odsto od 2,26 miliona Katalonaca koji su glasali u nedelju, zaokružilo „Da“ na glasačkim listićima, za nezavisnost.
Rekao je da je skoro osam odsto birača odbacilo nezavisnost, a ostatak glasačkih listića je bilo prazno ili nevažeće. Dodao je da se prebrojava još 15.000 glasačkih listića, prenosi N1. Turul je rekao da ukupan broj glasačkih listića ne obuhvata one koje je konfiskovala španska policija tokom nasilnih upada u nedelju da bi zaustavila glasanje.
U policijskim napadima povređeno je više od 850 građana i 33 policajca. Katalonske vlasti navele su da je španska policija zatvorila 319 od oko 2.300 biračkih mesta gde je moglo da glasa ukupno 5,3 miliona birača. Jedan od dva glavna sindikata Španije je noćas pozvao na generalni štrajk u Kataloniji u utorak u znak protesta zbog nasilja policije kojim je u nedelju poremećen sporni referendum o otcepljenju tog regiona od Španije.
Sindikata CCOO je saopštio da je pozvao na štrajk „da bi se osudilo nasilje državnih snaga bezbednosti primenjeno radi sprečavanja referenduma“. Taj sindikat je takođe pozvao da se danas, u ponedeljak u podne, protestuje ispred gradskih uprava širom Katalonije.
Predsednik regiona Katalonije, Karles Pućdemon je izjavio da će održati svoje obećanje da će jednostrano proglasiti nezavisnost ako glas „Da“ pobedi na referendumu o secesiji od Španije.
U govoru narodu preko televizije, Pućdemon je u nedelju uveče, po zatvaranju biračkih mesta, ocenio da je „Katalonija dobila pravo da postane nezavisna država“.
On je rekao da je katalonskim zakonom utvrđeno da će pobeda sa više od 50 procenata glasova za „Da“ na referendumu pokrenuti donošenje deklaracije o nezavisnosti u roku od 48 sati od glasanja, bez obzira na odziv birača.
Ustavni sud Španije je taj zakon stavio van snage, ali Pućdemonova vlada je ipak sprovela referendum.
Policijsko pojačanje ostaje
Španski ministar unutrašnjih poslova Huan Ignasio Zojdo je danas izrazio žaljenje jer je nekoliko stotina osoba povređeno u nedelju tokom referenduma o nezavisnosti Katalonije, ali je naglasio da će na tom području ostati nekoliko hiljada policajaca koji su poslati kao pojačanje.
Zojdo je izjavio da su policajci delovali u skladu sa sudskom odlukom o zabrani referenduma, ali je dodao da bi voleo da se neki incidenti nisu dogodili.
Policija je samo pokušala da ukloni izborni materijal. Na nekim mestima je naišla na otpor, rekao je Zojdo.
Španska vlada je poslala pojačanje od 5.000 policajaca u Kataloniju, gde uobičajeno deluje 10.000 pripadnika snaga bezbednosti.
Policajci su koristili gumene metke i pendreke protiv učesnika referenduma, navodi AP.
Katalonski lider Karles Pučdemon je zatražio da se spor sa Madridom reši uz pomoć međunarodnog posredovanja.
Pučdemon je uputio zahtev da policijsko pojačanje napusti Kataloniju i najavio da će lokalne vlasti utvrditi ko je odgovoran za nasilje.
Prema rečima Pučdemona, Evropska unija bi trebalo da razmotri kao regionalni problem želju Katalonije da se izdvoji od Španije.
Katalonski parlament će razmatrati proglašenje nezavisnosti, za šta je glasala većina učesnika referenduma, poručio je Pućdemon.
Vlada Španije je saopštila da je referendum nezakonit i da njegovi rezultati nemaju bilo kakvu vrednost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.