Vlada El Salvadora je počela da zapečaćuje vrata i prozore zatvorskih ćelija u kojima su smešteni članovi bandi. Ministar bezbednosti Oziris Luna je rekao da tamo ne može da uđe „nijedan zrak sunca“ i objavio fotografije vrata ćelija koja su zabarikadirana šperpločama, a na nekim mestima i metalnim pločama.
Na ovakav potez vlasti su se odlučile pošto je preko 50 ljudi ubijeno tokom proteklog vikenda. Luna tvrdi da je to bilo neophodno učiniti kako bi se zaustavio talas ubistava povezanih sa bandama koji u poslednje vreme vlada u zemlji.
On je rekao da su zatvorenici uspevali da van svojih ćelija pošalju poruke u kojima se navode imena onih koje su želeli da ubiju.
Predsednik Najib Bukele je ranije na Tviter postavio video snimak za koji je rekao da prikazuje kako zatvorenici prave slova od svojih majica da bi poslali poruke onima u drugim ćelijama. Bukele, čija je kampanja bila zasnovana na obećanju da će okončati sveprisutno nasilje među bandama u El Salvadoru, je izabran prošle godine.
Od kada je preuzeo funkciju u junu, on je uveo stroge mere unutar zatvora u kojima se čuvaju članovi bandi.
Te mere podrazumevaju: blokiranje signala za mobilne telefone i internet, držanje zatvorenika zaključanim u njihovim ćelijama po 23 časa dnevno i raspoređivanje osuđenika po zatvorima tako da u njima budu članovi rivalskih bandi.
Zbog ubistava čiji je broj ovog vikenda dostigao vrhunac, Bukele je odlučio da dodatno pooštri mere. Pre svega, u ponedeljak je naredio 24-časovno držanje zatvorenika zaključanim u ćelijama, a potom je ministar bezbednosti naredio da svi prozori i vrata na ćelijama budu zapečaćeni.
Vlada je objavila i fotografije zatvorenika kojima su ruke vezane i koji su primorani da sede u neposrednoj blizini osoblja koje pretražuje njihove ćelije.
Te fotografije su izazvale bes među grupama boraca za ljudska prava koji tvrde da, osim toga što prikazuju „ponižavanje i nepoštovanje“ zatvorenika, one pokazuju i da se u zatvorima u El Salvadoru ne poštuju mere za borbu protiv širenja zaraze virusa korona.
„Zatvorenici su osuđeni na lišavanje slobode, a ne na smrt. Vlada mora da preduzme hitne mere da ih zaštiti tokom pandemije“, napisao je na Tviteru Hose Miguel Vivanso iz američkog ogranka Hjuman rajts voča.
Bukele je i ranije bio na meti kritika grupa za zaštitu ljudskih prava, ali on tvrdi da je njegov pristup zločinu sa nultom tolerancijom podjednako i uspešan – jer je bilo više dana bez zabeleženih ubistava od kada je on stupio na dužnost – i popularan među građanima koji decenijama trpe nasilje bandi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.