Nigerijskog učenika četvrtog razreda Favasa Adeosuna često su slali kući iz osnovne škole u Lagosu jer njegova majka Fatima nije platila školarinu, sve dok se nije upisao u drugu školu koja je nudila drugačiji pristup – plaćanje otpadom za reciklažu.
Škola My Dream Stead u siromašnoj četvrti Ajegunle, u kojoj porodica Adeosun živi, jedna je od četrdesetak škola u nigerijskoj komercijalnoj prestolnici koja prihvata otpad za reciklažu umesto novca za plaćanje naknada. Prenosi N1, pozivajući se na Hinu i Reuters.
Protekle četiri godine lokalna ekološka organizacija African Cleanup Inititative prikuplja flaše, limenke, kartone i plastična pakovanja koje roditelji donose u školu, potom ih prodajući kompanijama za reciklažu.
Time se plaćaju učitelji, uniforme učenika, knjige i hemijske olovke, uz ostale troškove.
Svrha ove kampanje je smanjiti broj dece koja ne idu u školu, ali i količinu otpada na ulici multimilionskog grada, rekao je Aleksander Akibe, osnivač organizacije.
Školarina u My Dream Stead iznosi 130 dolara godišnje, a škola se širi na novu zgradu kako bi mogla da primi svih 120 učenika. Kad je osnovana 2019. godine, pohađalo ju je samo njih sedam.
Neka jutra Fatima i Favas zajedno hodaju prema školi s vrećama otpada preko ramena. Otpad se meri u školi, a njegova vrednost se dodaje na Favasov račun.
„Nekad, ako želi kupiti sportsku odeću, škola mu kaže koliku količinu trebamo doneti“, rekla je 48-godišnja Fatima, frizerka koja ima šestoro dece.
Briga za najmlađeg, Favasa, posebno joj je otežana otkako je 2018. bila prisiljena da napusti prostoriju koju je koristila kao salon.
„Kada sam saznala da mogu prikupljati plastiku kako bi mi dete išlo u školu, to mi je olakšalo teret“, rekla je dok je na povratku iz škole pretraživala kante za recikliranje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.