Uskoro će biti godinu i po dana kako Beograd izdržava ucene Zapada na temu odnosa sa Rusijom. Ispostavilo se da nije tako lako razbiti Srbiju bez bombardovanja očigledno nadmoćnijih snaga NATO-a, stoji u kolumni Dmitrija Bavirina koju je danas objavila RIA Novosti.
Autor u svom tekstu ukazuje da je „posle krvavih 1990-ih i intenzivnih 2000-ih, Srbiju zahvatila decenija dosade“.
Odvijali su se, piše, neki politički procesi, i to naizgled žustri, sa pokušajima obojenih revolucija, skandalima visokog profila i hroničnim iščekivanjem novog rata za Kosovo.
Na kraju, „ove oluje su se ispostavile kao šekspirovske, pozorišne – kada se iza kulisa ljulja, a scena miruje“.
U Srbiji se, piše dalje, zapravo ništa nije promenilo: „Srbija se sporo razvijala, a predsednik Aleksandar Vučić je ‘pouzdano kontrolisao situaciju’ (kako tvrde njegove pristalice) i/ili ‘gradio autoritarni režim personalističkog tipa’ (tvrde njegovi protivnici).
Uskoro će biti godinu i po dana kako „Beograd izdržava ucene Zapada na temu odnosa sa Rusijom. Ispostavilo se da nije tako lako razbiti Srbiju bez bombardovanja očigledno nadmoćnijih snaga NATO-a“, piše Bavirin.
Ovoj stabilnosti sada, piše u kolumni, preti kraj.
„I sam Vučić sigurno bi voleo da se više ništa ne menja. Ali on je bio taj koji je pokrenuo procese koji nagoveštavaju velike promene“.
Kao prvo, RIA Novosti navode to što „Vučić razoružava narod“ a kao razloge za usvajanje novog zakona o prometu opružja kolumnista navodi dva nedavna masovna ubistva u Srbiji.
Srpska opozicija, piše dalje, ove „tragedije koristi kao izgovor za banalno – ko zna koji put traži ostavku Vučića, ali i prvog čoveka MUP-a.
Predsednik je obećao da će odgovoriti raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora (trećih u četiri godine), a na njima bi njemu lojalne snage sigurno ponovo pobedile.
Drugim rečima, sve je isto, kretanje radi kretanja, nema suštinskih promena. Osim razoružavanja stanovništva“.
Kao drugu promenu, RIA Novosti navodi to što se Vučić povlači sa mesta predsednika vladajuće Srpske napredne stranke, najveće partije u zemlji.
„Krvavih devedesetih, to je bila stranka radikalnih nacionalista… kasnije je doživela raskol, usled čega je najveći njen deo pod maskom Napredne stranke preuzeo vlast 2012. otvarajući deceniju stabilnosti-stagnacije.
„Tada je glavna ličnost naprednjaka bio Tomislav Nikolić. Vučić je njegov naslednik, prvo kao lider stranke, a potom i kao predsednik Srbije. Sada i Vučić predaje stranku „mladoj generaciji” i jasno je da ga mrze: predsednik Srbije ima samo 53 godine“.
Nikako nije isključena opcija da šef Srbije, piše Bavirin, sprema manevar koji je iznudio Zapad.
Odupirući se zahtevima za uvođenje sankcija Rusiji i uspostavljanje odnosa sa kosovskim vlastima, Vučić je više puta upozoravao da njegova mogućnost otpora nije neograničena.
Istovremeno, on je presekao svoj put za bekstvo i više ne može biti taj koji je doneo ‘nepopularnu odluku’.
Da ne bi poništio sebe kao političara, moraće da odstupi.
Kolumnista piše da je Vučić, bivši ministar propagande u vladi Miloševića za deset godina na vlasti više puta pokazao svoju jedinstvenu političku vitalnost i sposobnost da igra bez ozbiljnih aduta u rukama.
Čudno je Beograd još čeka oštar „zaokret ka Zapadu“ sada kada je predsednik Srbije u modusu još jednog sukoba sa Zapadom i bojkotuje samit Saveta Evrope.
„Ali nešto se sprema – posle čega Srbija može da završi deceniju dosadne stabilnosti, koja se u našem svetu koji se brzo menja pretvara u luksuz“.
Šta je u manevru Vučića biće jasnije krajem maja, kada će se predsednik obratiti narodu i održati kongres vladajuće stranke, piše RIA Novosti.
Što se tiče odnosa sa Rusijom, jasnoća bi trebalo da dođe kasnije.
„Postoji sumnja da to u najvećoj meri zavisi ne od Vučića i ne od Zapada, već od toga koliko će se Oružane snage Rusije efikasno suprotstaviti našim zajedničkim zlobnicima iz NATO-a – tj. kontraofanzivi Oružanih snaga Ukrajine.
Koliko god Srbija bila jaka i koliko god Vučić bio domišljat, male zemlje mogu efikasno da se odupru sve dok se velike efikasno odupiru“, zaključuje se u kolumni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.