Trgovinski rat Kine i Vašingtona čini se da dobija mnogo širu dimenziju, naročito pošto se i Peking našao na tapetu predsednika SAD Donalda Trampa tokom njegovih bombastičnih istupa ove nedelje u Njujorku, u okviru redovnog godišnjeg zasedanja Generalne skupštine UN.
Kina se, kako je kazao lider SAD, meša u predstojeće novembarske izbore za američki Kongres. Kinezi navodno žele da ugroze Trampov politički položaj pre izbora zbog njegove odluke da uvede nove tarife na kineske proizvode.
Ne, dakle, Rusi, koje lider Sjedinjenih Država nije ni spomenuo, iako američke obaveštajne agencije tvrde da se ta zemlja umešala u korist Trampa tokom predsedničkih izbora 2016.
U reakciji Ministarstva spoljnih poslova Kine, navodi se da se Peking ne meša u unutrašnje stvari drugih zemalja, te da je međunarodnoj zajednici jasno koja zemlja se najviše meša u poslove drugih zemalja, prenosi Rojters. Na redovnom brifingu za novinare portparol kineskog ministarstva Geng Suang je pozvao SAD da prestanu da rade stvari koje štete odnosima sa Kinom.
Kineski državni mediji bili su još direktniji navodeći da ako je njihova zemlja toliko uspešna u uticanju na izbore, SAD onda ne bi uvele milijarde dolara visoke carine na kineske proizvode. Dalje, ako mesto njihovog predsednika određuju spoljne sile onda druge zemlje ne bi morale da se bave američkom represijom ili sankcijama“, navodi se u uvodniku kineskog Global tajmsa, koji je engleska verzija dnevnika Ženmin žibao. List dalje piše da bi bilo najbolje ako bi Tramp ispoljio dozu opreza kada govori u sedištu UN. Jer, lažne priče i slogani koje treba da zavaraju američke birače, neće imati isti efekat na sve članice UN, zaključuje se u Global tajmsu.
Nije prvi put da Tramp okrivljuje Kineze za mešanje u unutrašnje stvari SAD. Žalio se ranije da je u odgovoru na njegove tarife Kina uvela protivmere koje najviše pogađaju američke farmere i druge politički osetljive kategorije u državama koje čine glavnu Trampovu bazu podrške. Ali, nikada nije izrekao ovako otvorene optužbe u tako visokom međunarodnom okruženju.
Američki mediji navode da je čudno to što Tramp navodne akcije Kine nije povezao sa „ruskom sofisticiranom kampanjom manipulacije društvenim medijima“ i objavljivanjem hakovanih imejl poruka tokom predsedničke kampanje 2016. Na pitanje novinara da uporedi „rusku i kinesku stvar“, Tramp je odgovorio: „Pa, mislim da je drugačije“, prenosi NJujork tajms. Bio je to „naporan diplomatski dan Trampa u NJujorku“, navodi se u komentarima, tokom kojeg je navodno promenio svoj stav o Severnoj Koreji i pitanju kada bi ta zemlja trebalo da se odrekne svog nuklearnog oružja. Poslednji Trampov stav je da najpre treba da se postigne konačni dogovor sa Kim DŽong Unom, a vremenskog okvira za to nema. Neki u američkoj javnosti to su ocenili kao pokazatelj da je „vođa Severne Koreje sada možda jedini istinski prijatelj Trampa“.
Opaske lidera SAD na račun Kine podstakle su sumnje u to da li Tramp želi da odvrati pažnju od nekih drugih problema i da li se možda plaši kako će republikanci proći na izborima u novembru. Takođe, iznete optužbe na račun Kine bile su nepodesne za sednicu Saveta bezbednosti na kojoj je bilo predviđeno da se razgovara o pretnjama od oružja za masovno uništenje.
Na pitanje da iznese dokaze za svoje optužbe na račun Kine, Tramp je na Tviteru objavio fotografije plaćenih oglasa u jednom listu u Ajovi, gde se vodi ljuta predizborna kampanja. Oglas je navodno plaćen iz sredstava kineske vlade, naveo je Tramp, i cilj je da se lobira protiv njegove politike.
Uprkos napetostima na relaciji Peking-Vašington, te jučerašnjih kritika na račun SAD zbog leta bombardera B-52 u blizini Južnog kineskog mora, Kina je zatražila od SAD da preduzmu mere za poboljšanje vojnih odnosa, prenosi Rojters.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.