Na adresu Donalda Trampa stigao je apel koji su potpisale 173 kompanije koje se bave proizvodnjom i prodajom obuće, među njima Nike i Adidas, sa zahtevom da što pre „okonča trgovinski rat sa Kinom“ jer, kako su rekli, „ovakva politika ima katastrofalne posledice po potrošače“, prenose svetski mediji.
Dalje se navodi da će odluka predsednika o povećanju uvoznih carina na 25 odsto nesrazmerno uticati na radničku klasu. Potpisnici apela upozoravaju i da viši porezi ugrožavaju budućnost poslovanja.
A Tramp na umu ima nešto drugo – insistira da su „trgovinski ratovi dobri“, i da bio ovaj Sjedinjene Države mogle „lako“ da dobiju. Zato je, pre nedelju dana, povećao carine sa 10 na 25 odsto na oko 200 milijardi dolara vredan kineski uvoz u SAD pošto Vašington i Peking nisu postigli sporazum.
Kineski zvaničnici prethodno su tvrdili da ne žele trgovinski rat, ali da neće stvari posmatrati mirno ukoliko privreda njihove zemlje bude ugrožena. Zato su objavili uzvratne mere – planiraju počev od 1. juna podignu poreze na 60 milijardi dolara vredan američki uvoz.
Kompanije koje proizvode obuću, kao „Clarks“, „Dr Martens“ i „Converse“, kažu da bi prosečne američke tarife na obuću koje iznose 11,3 odsto mogle dostići procenat od čak 67,5. „Povećanje na 25 odsto na postojeće carine značilo bi da bi neke američke radničke porodice mogle platiti gotovo 100 odsto carina na svoju obuću“, stoji u pismu kompanija. „To je nedokučivo“, navode dalje ukazujući da je vreme da se ovaj trgovinski rat okonča.
Kada je početkom meseca povećao carine, Tramp je kazao kompanijama da bi mogle smanjiti troškove prebacivanjem proizvodnje u SAD. Ipak, proizvođači obuće i maloprodaja kažu da je „proizvodnja obuće veoma kapitalno-intenzivna industrija, da je potrebno višegodišnje planiranje da bi se donela neka odluka, te da kompanije ne mogu preko noći premestiti svoje fabrike da bi se prilagodile Trampovim odlukama“.
Glavni poslovni lobi u Kini prekjuče je objavio istraživanje koje upućuje da je nešto više od 40 odsto članova lobija premestilo proizvodnju ili razmišljaju o premeštanju proizvodnih pogona izvan Kine zbog carina. Istraživanje američke Privredne komore (AmCham) u Kini i Šangaju otkrilo je da je jedna trećina ispitanika odložila ili otkazala investicione odluke. Inače AmCham predstavlja više od 900 američkih kompanija koje rade u Kini.
Proizvođač aviona Boing, farmaceutska firma Pfizer i Coca Cola neke su od kompanija koje AmCham predstavlja u Kini. Nedavna eskalacija u trgovinskom konfliktu uključujući i restrikcije kineskom telekomunikacionom gigantu Huawei dovela je do novih bojazni za poslovanje u Kini.
Uprkos svemu, Kina pokazuje spremnost da sarađuje sa Vašingtonom kako bi prevazišli trgovinske sporove. Poslednji pregovori bili su 10. maja, a novi termin nije još zakazan. „Kina je spremna da nastavi razgovore sa našim američkim kolegama kako bi se postiglo neko rešenje. Naša vrata su još otvorena“, kaže kineski ambasador u SAD Ćuj Tjankaj za Foks njuz. Za sada je izvesno da će se lideri SAD i Kine sresti na samitu G20 u Japanu u junu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.