Niki Hejli, prvi glas američke diplomatije 11603foto EPA-EFE JUSTIN LANE

„Sjedinjene Američke Države ohrabruju sve države članice Ujedinjenih nacija da priznaju Kosovo.“; „SAD će popisati imena svih onih koji u Generalnoj skupštini UN glasaju za rezoluciju koja kritikuje Trampovu odluku (u vezi sa Jerusalimom)“;

 „Raketa ispaljena iz Jemena na glavni grad Saudijske Arabije nosi oznake oružja koje je došlo iz Irana“ – samo su neke od skorašnjih izjava ambasadorke SAD pri UN Niki Hejli.

U organizaciji generalnog konzulata Kosova i Američke privredne komore na Kosovu u NJujorku su juče promovisana vina, sirevi, voda i čokolade proizvedene na Kosovu, prenose mediji.

Novogodišnjem prijemu prisustvovala je i Hejli. „Kosovo i SAD se međusobno poštuju, verujemo jedni u druge i delimo iste demokratske vrednosti. To je ono što stvara snažnu vezu koja ne može da bude prekinuta“, rekla je ambasadorka. Ona je rekla i da je Kosovo pomoglo Sjedinjenim Državama tokom nedavne oluje koja je pogodila Teksas. Predstavnica generalnog konzulata Kosova Teuta Sahatćija rekla je da je Niki Hejli velika pristalica Kosova u Savetu bezbednosti UN.

Pre nekoliko dana, Hejli je stavila veto na rezoluciju UN kojom se zahteva odbacivanje saopštenja predsednika Donalda Trampa o Jerusalimu kao glavnom gradu Izraela. Nacrt rezolucije koji je predložio Egipat eksplicitno ne spominje SAD, niti Trampa ali izražava „duboko žaljenje na nedavnu odluku o statusu Jerusalima“. Hejli je uložila veto na rezoluciju, dok su preostalih 14 članica Saveta glasale u korist Nacrta rezolucije. Niki Hejli je rezoluciju opisala kao „uvredu“ koju ne treba zaboraviti. „Nijedna zemlja neće govoriti SAD gde da otvara svoje ambasade“, rekla je ambasadorka.

Predsednik Donald Tramp pohvalio je ambasadorku i rekao da će ukinuti finansijsku pomoć zemljama koje osuđuju preseljenje ambasade SAD iz Tel Aviva u Jerusalim. On je zapretio „svim zemljama koje uzimaju naš novac i zatim glasaju protiv nas“, na šta je Hejli dodala: „predsednik Tramp će pažljivo pratiti glasanje i tražio je da ga upozorim na zemlje koje će glasati protiv nas“.

Iransko ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je ove nedelje na razgovor švajcarskog ambasadora u Teheranu da bi izrazilo protest zbog izjava Hejli. Švajcarska ambasada u Iranu zastupa interese SAD, budući da Vašington i Teheran nemaju diplomatske odnose. IRNA navodi da je Iran uložio snažan protest zbog „neproračunatih i neosnovanih“ navoda Hejli, koja je pokazala delove projektila kao „neoboriv“ dokaz da Iran naoružava pobunjenike u Jemenu.

„Američka ambasadorka u UN Niki Hejli sve više se oglašava o raznim međunarodnim temama, kao što su korejska kriza ili Iran, postajući ‘glas američke diplomatije’ umesto diskretnog državnog sekretara Reksa Tilersona“, ocenila je nedavno agencija Frans pres. Francuska agencija je navela da je teško utvrditi ko predstavlja spoljnu politiku američkog predsednika Donalda Trampa, ambiciozna ambasadorka u UN, ili bivši izvršni direktor multinacionalne naftne i gasne kompanije Ekson mobil (Tilerson).

Niki Hejli prednjači u komentarima o događanjima na međunarodnoj sceni, između ostalog i o krizi na Korejskom poluostrvu. Posle jedne od nuklearnih proba Severne Koreje, ona je rekla: „Što je mnogo, mnogo je. Pjongjang traži samo jednu stvar, a to je rat“. Neimenovani evropski zvaničnici su rekli da je ona trenutno najuticajnija ličnost u američkoj diplomatiji. Takođe, kružile su priče da bi ona mogla da zameni Tilersona, čak je i sama Hejli u jednom intervjuu rekla da joj je ta funkcija bila ponuđena, ali ju je odbila zbog „nedostatka iskustva“. S druge strane, pojedini evropski zvaničnici kažu da ona nema diplomatsku težinu već samo „nos političara da izabere teme za razgovor i kako će nastupiti“, a ostalo prepušta osoblju. Oštriji kritičari smatraju da Niki Helji „nema veze sa stvarnošću“ jer ima ekstremno konzervativne stavove i za nju kažu: „ona je kao Tramp, buldog ali lepšeg izgleda“.


Indijanka iz Južne Karoline

Niki Nimrata Hejli rođena je 1972. Bila je 116. guverner američke savezne države Južna Karolina, od januara 2011. do januara 2017. Članica je Republikanske stranke. Predstavljala je okrug Leksington u Predstavničkom domu Južne Karoline od 2005. do 2010. godine. Ona je prvi ženski guverner Južne Karoline i druga pripadnica američkih Indijanaca na mestu guvernera u SAD. U januaru ove godine Tramp ju je imenovao ambasadorkom SAD pri UN.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari