ukrajinski vojniciFoto: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Pre nego što je Vladimir Putin započeo invaziju na Ukrajinu 2022. godine, 32-godišnji Oleksandr je bio IT specijalista u logističkoj kompaniji: „Mislim da poznajete kompaniju jer imamo veliko skladište u Engleskoj. Nisam bio tamo.“

Danas se Aleksandrova reputacija ne gradi na njegovim veštinama u popravljanju softverskih grešaka za multinacionalnu kompaniju, već na broju potvrđenih ubijenih neprijateljskih vojnika, što ga čini možda najsmrtonosnijim ukrajinskim pilotom dronom kamikaza na frontu. „

Nisam sreo nikoga ko ih je više uništio“, nevoljno priznaje za Gardijan, prenosi hrvatski portal Index.

Nije otišao u vojsku, deluje samostalno

Od prošlog maja, Oleksandar, koji se nije prijavio u vojsku, ali je na liniji fronta i pruža smrtonosnu podršku brigadama u nevolji, samostalno deluje i uništava rusku vojsku.

Podiže svoj mobilni telefon da pregleda listu. Uništio je pet tenkova, pet borbenih vozila, jedan oklopni transporter, jedno borbeno izviđačko vozilo, dva višenamenska transportna vozila, borbeno vozilo pešadije i borbeno desantno vozilo. Reč je o 20 veoma vrednih ruskih vozila koja su uklonjena sa ratišta.

Tu je i šest tenkova i 10 oklopnih vozila koje je oštetio dovoljno da ih izbaci iz borbe.

400 dolara po dronu

Oleksandrove bespilotne letelice su napravljene od komponenti kupljenih preko interneta iz Kine, a zatim su sastavila dvojica njegovih prijatelja na 24. spratu stambene zgrade u Kijevu. Prikuplja ih na svojim mesečnim putovanjima u glavni grad Ukrajine gde živi, ili mu se dostavljaju poštom u blizini njegove zone delovanja.

Cena je oko 400 dolara po dronu, a troškove uglavnom pokrivaju velikodušni anonimni donatori. To je znatno manje od 650 dolara koje plaćaju velike dobrovoljne organizacije koje zbog nedostatka sredstava iz zvaničnih izvora nabavljaju dronove za druge vojne jedinice.

„Možemo da pobedimo u ratu sa dronovima“

„Možemo da dobijemo ovaj rat pomoću dronova“, kaže Oleksandr. Ipak, ukrajinska strana teško može da kopira rusku nameru za masovnu proizvodnju i angažovanje na frontu.

„Zbog toga ni sada ne idem u oružane snage. Komandant uvek može da bude budala i da ne zna da vodi kvalitetne operacije. Sam sam veoma efikasan. Ovako sam spreman da se borim do kraj rata“, rekao je Aleksandar za The Guardian, dodajući:

„Prema zvaničnim informacijama, Rusija proizvodi 3.000 dronova. U Ukrajini neki mali bogati carevi, profiterski biznismeni, proizvode ove dronove za prodaju, volonterski fondovi ih kupuju i onda im naplaćuju 650 dolara po dronu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari