Ništa bez drugarice Rosario 1

Ništa u državi ne može da prođe bez nje. Odluka vođe Sandinističkog fronta nacionalnog oslobođenja, sadašnjeg predsednika Nikaragve Danijela Ortege da svoju suprugu Rosario Muriljo imenuje za potpredsedničku kandidatkinju na izborima koji su zakazani za novembar nikoga nije iznenadila.

 Opozicija je najavljeno izjašnjavanje naroda o tome ko će biti šef države proglasila za farsu.

Ništa u nikaragvanskoj javnoj administraciji ne može da prođe, a da se „drugarica Rosario“ s tim ne složi. Odlučna je. Odeva se u živopisne boje poput hipika šezdesetih godina, njena blajhana crna kosa, umilni glas koji dok govori podrhtava, kao da recituje poeziju, deo su imidža koji želi da ostavi u javnosti. „Drugarica Rosario“ odnosno Rosario Muriljo (1951) se ne razdvaja od svoga muža. U njegovoj senci ona je apsolutno sve. Dopisnik madridskog Paisa sarkastično primećuje da je Rosario „njegova lična asistentkinja, njegova ministarka spoljnih poslova, prevodilac u zvaničnim posetama inostranstvu. Na domaćem planu, ona je stručnjak za sve prirodne katastrofe.“ Potpuno je prirodno da drugarica dograbi mikrofon i nežnim glasićem sluđenom i uznemirenom narodu izusti: „Smirimo se, sve će biti dobro zahvaljujući Bogu i Komandantu“. Ona polako, ali sigurno ispisuje novu istoriju svoje zemlje. Za nju je suprug, „veliki narodni heroj i oslobodilac svoga naroda. Nikada se velika Sandinistička revolucija iz 1979. ne bi dogodila da nije bilo komandantovog zalaganja i potpunog predanja“.

Danijel Ortega je svestan njenog doprinosa revoluciji, pa je na jednom skupu na glavnom gradskom trgu u Managvi što su ga preplavili sandinisti 19. juna kada se obeležavala godišnjica revolucije, kazao da je ona i majka njegovo sedmoro dece i da mu je bila i ostala „Oduvek odana“.

Za ovaj deo sveta ništa novo. Pamti Latinska Amerika jake žene svojih vođa. Spomenimo samo dve Argentinke Evu Peron i Kristinu Kiršner. Bile su u senci svojih muževa da bi ih kasnije nadišle. Hoćemo li videti rađanje još jedne političke dinastije u ovom delu planete videćemo. Kako sada stvari stoje sva je prilika da hoćemo. Životni put drugarice Rosario se uklapa u takav arhetip. Ona potiče iz ugledne porodice uzgajivača pamuka. Budući da je pripadala višim slojevima društva, školovala se, te je manire i pravila ponašanja visokoga društva savladala u Švajcarskoj, inače slavnoj po internatima za devojke iz uglednih bogataških kuća. Roditelji su planirali, kako je u ono vreme u imućnijim porodicama dobro to jest bogato udaju. Rosario je, međutim, imala drugačije planove. Bila je simpatizer gerilaca, bila je pritvarana, čitala je zabranjenu poeziju, pisala i skrivala revolucionare po kući. Radila je sve ono što devojke iz uglednih porodica ne smeju da rade.

Prelomni događaj u njenom životu bio je zemljotres koji je 1972. razorio Managvu, tada je izgubila dete. Potom se zaljubila u Danijela Ortegu koji je u najkritičnije vreme revolucije bio u zatvoru. Po oslobađanju pobegao je u Kostariku gde su se ponovo sreli i obećali da se nikada više neće razdvajati. Deo je to klasične latinsko američkog ljubavno-političkog narodnog mita koji sandinistički režim svesno u predizbornoj kampanji ovih dana eksploatiše. Dovoljno je videti bilborde po zemlji i odmah je jasno o čemu je reč. Koliko mu je Rosario bila oduvek odana videlo se i kada je naciju svojevremeno potresao porodični skandal. NJena pastorka Sojlaamerika Navaes optužila je svog rođenog oca Danijela Ortegu za nasilje. Rosario Muriljo ga je javno podržala i rekla kako je njegova ćerka „ludača, lažljivica i izdajica.“

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari