Belgijska vlada je saopštila da neće potpisati sporazum o slobodnoj trgovini između EU i Kanade (CETA) zbog protivljenja belgijske pokrajine Valonije.
„Nismo u poziciji da potpišemo CETA. Federalna vlada, nemačka zajednica i Flamanci su ‘za’. Valonija, gradske vlasti u Briselu i francuska zajednica su rekli ‘ne'“, rekao je belgijski premijer Šarl Mišel nakon sastanka s regionalnim liderima.
On je dodao da u nedelju nije bilo valonskog predstavnika i da se suočio s tišinom u ponedeljak ujutru kada je pokušavao da da dođe do zajedničkog stava. Mišelu je potreban pristanak svih belgijskih entiteta da bi potpisao sporazum uoči samita EU-Kanada, koji je zakazan za sutra.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i kanadski premijer Džastin Trudo složili su se u telefonskom razgovoru da je održavanje samita „još moguće“. „Podstičemo sve strane da nađu rešenje. Još ima vremena“, napisao je Tusk na Tviteru. „Očigledno je da u sadašnjim okolnostima danas ne možemo reći ‘da'“, rekao je nakon sednice Vlade predsednik valonske vlade Pol Manjet.
Od kada je valonski parlament 14. oktobra usvojio rezoluciju kojom se protivi CETA, EU i valonski zvaničnici rade na nalaženju načina da „umire“ Valoniju u vezi s nekoliko pitanja, naročito u domenu poljoprivrede, standarda za zaštitu životne sredine i u vezi s mehanizmom za uspostavljanje investicionih sporazuma. Valonija je odbacila nekoliko predloga kanadske vlade i Evropske komisije u vezi sa interpretativnim saopštenjem koje bi se pripisalo Vladi.
Predsednik valonskog parlamenta Andre Antoan rekao je u ponedeljak uveče da se Valonija suočava sa „sladunjavim tekstovima“, te da joj je potrebno vreme da proceni njihovu pravnu vrednost. „Svaki put kada se pokušava da se nametnu ultimatumi, onemogućavaju se mirne diskusije, onemogućavaju se demokratske debate“, rekao je Manjet, aludirajući na zahteve EU da se brzo nađe rešenje. Tusk je rekao Mišelu u ponedeljak da odluka mora biti doneta do ponedeljka uveče da bi se potom donela odluka.
Portparol Evropske komisije Margaritis Šinas je rekao novinarima u ponedeljak da „Komisija nije navikla da radi sa ultimatumima ili rokovima“. „To nije način na koji postupa šef Evropske komisije Žan-Klod Junker“, naglasio je Šinas i dodao da je potrebno strpljenje za postizanje sporazuma i da bi Komisija „bila spremna da nastavi da pomaže svim sredstvima“.
Ne postoji rok za potpisivanje sporazuma za koji su pregovori završeni u avgustu 2014. EU i Kanada su u februaru 2016. pristale da zamene takozvani mehanizam za rešavanje sporova između investitora i države (ISDS), ad hok arbitrarni sistem, stalnim investicionim sudskim sistemom (ICS), za koji Valonija zahteva pojašnjenja.
Zvaničnici EU su izjavili da ponovno pokretanje pregovora ne dolazi u obzir i da se mogu samo pridodavati garancije i pojašnjenja.
„Čvrsto verujemo da je sporazum između EU i Kanade koji je na stolu dobar i fer“, saopštila je u ponedeljak Slovačka, koja trenutno predsedava EU, i dodala da je „važno iskoristiti tu preostalu priliku pre neizvesnog samita EU i Kanade i završiti unutrašnji proces u Belgiji“.
Sa ekonomske tačke gledišta „veoma je mala verovatnoća da CETA ne bude uopšte potpisana“, rekao je Erik van der Malen iz Evropskog centra za međunarodnu ekonomsku politiku sa sedištem u Briselu. On je dodao da ako EU ne može da potpiše sporazum s Kanadom, teže će zaključivati druge sporazume.
Belgijska vlada je pod pritiskom, piše EUObzerver, jer su, pošto je Valonija odbacila CETA, obnovljene njene tenzije s Flamancima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.