Njujork tajms: EU uvodi naftni embargo Rusiji posle 24. aprila. 1Foto: EPA-EFE/NEIL HALL

Evropski zvaničnici pripremaju planove za embargo na ruske naftne derivate, najsporniju meru u dosadašnjoj kaznenoj politici prema Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu. To je potez kojem se dugo opiru u EU naročito Nemačka iz straha da bi to moglo da poremeti politiku u regionu i poveća cene energenata.

Mogući embargo bi mogao biti uveden nakon drugog kruga predsedničkih izbora u Francuskoj kako bi se izbegla pomoć kandidatkinji krajnje desnice Marin Le Pen, koja se protivila rastućim cenama goriva, izvestio je Njujork tajms.

Pošto je ranije ovog meseca prvi put zabranila ruski ugalj – sa četvoromesečnim prelaznim periodom za smanjenje tekućih porudžbina – Evropska unija će sada verovatno usvojiti zabranu ruske nafte u sličnim fazama, ukazuje ovaj list pozivajući se na zvaničnike i diplomate EU.  Pristup je osmišljen tako da Nemačkoj, posebno, da vremena da dogovori alternativne dobavljače.

Diskusija je usledila upravo kada je predsednik Rusije Vladimir Putin u četvrtak priznao da su sankcije Zapada koje su već bile na snazi naštetile vitalnom energetskom sektoru njegove zemlje.

Vremenski okvir je važan koliko i detalji zabrane i ukazuje na to koliko je potrebno da se ubedi svih 27 država članica EU da pristanu da preduzmu  ovaj ranije nezamisliv korak, pošto Rusija priprema novu ofanzivu na istoku Ukrajine, ukazuje list.

Ali zvaničnici i diplomate, koji su govorili pod uslovom anonimnosti, rekli su da postoji sve veći osećaj da će ta mera biti preduzeta čak i da se nisu dogodili zločini u Buči. Samo što je ovaj maskar možda ubrzao tu odluku.

“Evropska Komisija i EU članice su se pametno klonile definisanja crvenih linija koje bi pokrenule sankcije otkako je Rusija napala Ukrajinu“, rekao je Emre Peker, direktor konsultantske kompanije Evroazija grupa.

„Očekujem da će EU izbegavati definisanje pokretača imajući u vidu kontinuirana eskalacija Rusije u istočnoj Ukrajini i otkrića iz Buče i drugde koji nastavljaju da podstiču čvršći evropski stav. Sve druge velike katastrofe koje se dese samo će dodati još podsticaja odgovoru EU.”

Rusija je najveći snabdevač naftom u Evropskoj uniji, a tokom 2020. ruska nafta je činila četvrtinu uvoza u EU.

Nemačka, de fakto lider bloka, veoma je zavisna od ruske nafte i gasa, i bila je ključna zemlja koja se opire univerzalnom i istovremenom embargu na naftu širom EU.

Nemačka dobija 34 odsto svoje nafte iz Rusije. Ključni izazov će biti ne samo pronaći alternativne dobavljače koji bi to nadoknadili, već i obezbediti dovoljno kopnenog transporta za naftu koja ide do njene dve rafinerije koje se napajaju naftovodima iz Rusije, posebno rafinerija u istočnom gradu Švedu , uz poljsku granicu, navodi Njujork tajms.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari