Njujork tajms otkriva ko je odgovoran za masakr u Buči: Predvodnik ruskih vojnika kasnije odlikovan 1foto EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Kada su se u aprilu pojavili video snimci i fotografije na kojima se vide tela desetina civila kako leže na ulicama ukrajinskog grada Buče, ceo svet je bio šokiran scenama nasilja. Osim Rusije, koja je imala drugačiju priču, negirala je odgovornost i nazvala snimak namernom provokacijom.

Njujork tajms je posle osmomesečne istrage zaključio da su masakr u Jablunskoj ulici počinili padobranci 234. vazdušno-desantnog pešadijskog puka na čelu sa potpukovnikom Artjomom Gorodilovim. Dokazi sugerišu da su ubistva bila deo namernog i sistematskog napora da se obezbedi put do glavnog grada Kijeva.

Put smrti

Vojnici su ispitivali i pogubili nenaoružane muškarce sposobne za borbu i ubijali one koji su im se slučajno našli na putu – bilo da su to deca koja beže sa svojim porodicama, seljani u potrazi za namirnicama ili ljudi koji se jednostavno vraćaju kući na svojim biciklima.

Novinari Tajmsa proveli su nekoliko meseci u Buci nakon povlačenja ruskih snaga; razgovarao sa stanovnicima, prikupljao snimke nadzora i istraživao dokumente koje im je predstavila ukrajinska vlada. Zatim su analizirali materijal i rekonstruisali mesto ubistva u Jablunskoj ulici.

Neki od najjačih dokaza koji impliciraju na 234. jedinicu uključuju telefonske zapise i dekodirane poruke koje su komandanti koristili na ruskim radio kanalima. Sve ukazuje na nemilosrdnu i krvavu kampanju koja je mirnu ulicu u predgrađu pretvorila u, kako je stanovnici sada zovu, „put smrti“.

Glavni krivac – 234. puk

Iako je Buča u to vreme bila dom raznih vojnih jedinica, a u gradu je poginulo više od 400 ljudi, Tajms navodi da je za maskenbal u Jablunskoj ulici odgovoran 234. puk, padobranska jedinica sa sedištem u zapadnom ruskom gradu Pskovu.

Među dokazima koji upućuju na njenu krivicu su vojna oprema, uniforme, radio veze, telefonski pozivi i pakovanje na sanducima sa municijom. Naime, meštani Buče su novinarima rekli da su im ruski vojnici često oduzimali mobilne telefone tokom ispitivanja.

Zbog toga su novinari od ukrajinskih vlasti dobili bazu podataka svih poziva i poruka upućenih iz regiona tokom marta. Zatim su od rođaka žrtava prikupili njihove brojeve telefona i proverili da li se nalaze u bazi podataka.

Pojavio se zastrašujući obrazac: vojnici su rutinski koristili telefone žrtava da zovu nekoga u Rusiji; često samo nekoliko sati nakon što su ubistva počinjena. Analizom brojeva telefona i profila vojnika ili njihovih porodica na društvenim mrežama utvrđen je identitet dvadesetak padobranaca koji su pripadali 234. puku.

Žrtve: Majke, očevi, deca

Tajms je uspeo da identifikuje desetine žrtava iz Jablunske ulice, koje su umrle u martu. Novinari su pregledali smrtovnice većine njih, a glavni uzrok smrti bile su rane od vatrenog oružja. Stradali su meštani Buče ili susednih mesta, svih uzrasta i zanimanja.

Među njima su bile 52-godišnja Tamila Miščenko i njena 14-godišnja ćerka Ana. Ruski vojnici su 5. marta pucali na njihov automobil kojim su pokušavali da pobegnu iz Buce. Gotovo sve žrtve su bili civili ili ukrajinski ratni zarobljenici čija smrt nije bila „slučajna” posledica rata. Naime, oni nisu stradali u unakrsnoj vatri ruskih i ukrajinskih snaga, niti su streljani greškom.

Istraga je pokazala da su ih ruske trupe namerno likvidirale, očigledno u sklopu sistematske operacije „raščišćenja“ kako bi se obezbedio put do prestonice. Tom prilikom vojnici su streljali na desetine civila ili pogubili one muškarce za koje su sumnjali da su na neki način povezani sa ukrajinskom vojskom.

Ko bi mogao da bude odgovoran za masakr?

Potpukovnik Artjom Gorodilov je nadgledao rad padobranske jedinice u Buči. Novinari su došli do dokumenata koji potvrđuju pozivni znak koji je koristio u komunikaciji sa svojim vojnicima preko radija.

Sigurnosne kamere duž Jablunske ulice snimile su deo te komunikacije, a utvrđeno je da je Gorodilov izdavao naređenja. Dvojica vojnika 234. bataljona koji su služili u Buči potvrdili su u intervjuima da je bio u gradu tokom masakra.

Nakon povlačenja ruskih trupa iz Kijevske oblasti, Gorodilov je unapređen u čin pukovnika. Ceremonija je održana nekoliko dana nakon što se pojavio šokantni snimak iz Buce.

Ni general Serdjukov, koji je naručio Gorodilova, ni general-major Sergej Čubarikin, koji je u to vreme bio nadređeni Gorodilovu, nisu objavili da se vodi istraga o masakru, uprkos šokantnim snimcima koji su obišli svet.

Kao pretpostavljeni oficiri, oni su na kraju odgovorni za aktivnosti onih pod njihovom komandom. S obzirom da nisu zaustavili niti istražili zločine u Buci, na kraju bi za njih mogli odgovarati. Njujork tajms je uputio upite o ovom slučaju ruskom Ministarstvu odbrane, ruskoj ambasadi u Vašingtonu i pukovniku Gorodilovu, ali još nije dobio nikakav odgovor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari