Njujork tajms: Prigožinova pobuna postavlja pitanje da li Putin može da izgubi vlast 1EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Je li narušen autoritet ruskog predsednika Vladimira Putina i je li revolt u režiji plaćeničke vojske Vagner od prošlog vikenda nametuo pitanje može li Putin izgubiti vlast?

Ovo je pitanje koje je u tekstu za Njujork tajms, prenosi Al Džazira, postavio Anton Troianovski, analizirajući sveže događaje u Rusiji koji su umalo doveli do ulaska pripadnika Vagnera u Moskvu i oružanih okršaja u ruskoj prijestolnici.

Troianovski piše da se Putin dugo predstavljao kao garant stabilnosti Rusije i beskompromisni zaštitnik njene državnosti.

No, prošlog vikenda ruske stabilnosti nije bilo nigde kao ni Putina koji je nakon kratke izjave u subotu ujutro nestao s vidika tokom najdramatičnijeg izazova njegovom autoritetu u 23-godišnjoj vladavini.

Putin je ispao slab

U svojoj odsutnosti ostavio je zapanjene Ruse da se pitaju kako je vođa paravojne grupe Jevgenij Prigožin u subotu mogao pokrenuti oružanu pobunu koja je pretila doći do Moskve.

I pokrenuta su neugodna pitanja o budućnosti ruskog predsednika – šta je njegov neuspjeh da spreči pobunu značio za njihovu sigurnost – i njegovu izdržljivost na vlasti?

Autor je stava da su Rusi koji imaju veze s Kremljom u nedelju izrazili olakšanje jer Prigožinova pobuna nije izazvala građanski rat.

No, u isto vreme, složili su se da je Putin ispao slab na način koji bi mogao biti trajan.

Konstantin Remčukov, urednik moskovskih novina s vezama u Kremlju, rekao je u telefonskom intervjuu da je sada moguće ono što se nekada činilo nezamislivim – da ljudi bliski Putinu mogu pokušati uveriti ga da se ne kandiduje na sledećim predsedničkim izborima u Rusiji.

Sa subotnjim događajima, rekao je, Putin je konačno izgubio status garanta bogatstva i sigurnosti elite.

Ideja da je “Putin na vlasti i da osigurava stabilnost i garantuje sigurnost — pretrpela je fijasko“, rekao je Remčukov.

“Ako sam prie mesec bio siguran da će se Putin bezuslovno kandidovati jer je to njegovo pravo, sada vidim da se elite više ne mogu osećati bezuslovno sigurno.”

Čak i usred 16-mesečnog rata u Ukrajini, piše Njujork tajms, Kremlj je bio fokusiran na normalnost kod kuće.

Putin je odolio oštrim pozivima da se proglasi vanredno stanje ili zatvore granice zemlje.

Za elitu, žalac zapadnih sankcija nadoknađen je novim poslovnim prilikama ruske ratne ekonomije i domaćeg tržišta, odjednom oslobođenog konkurencije mnogih zapadnih kompanija.

Proizvod nefunkcionalnog sistema

No, Prigožinovo osporavanje autoriteta Kremlja ovog vikenda poništilo je tu računicu.

Vođa paravojne grupe sa svojim snagama je zauzeo rusku vojnu komandu na jugu, a zatim poslao kolonu trupa severno prema Moskvi, obećavajući da će ući u glavni grad.

Kriza je ublažena kasno u subotu, kada je Prigožin pristao povući svoje snage u dogovoru koji je njemu i njegovim vojnicima omogućio da izbegnu krivični progon.

Neposredna pretnja je izbegnuta, navodi autor, ali je u tom procesu Putin izgubio više od svoje reputacije garanta stabilnosti.

Činjenica da Prigožin i njegove snage nisu kažnjeni narušila je reputaciju Putina kao odlučnog vođe koji neće tolerisati nelojalnost.

Stručnjaci kažu kako izgleda da Putin manje kontroliše rusku državu nego što se pre znalo.

Jedan od zbunjujućih aspekata krize bio je razlog zašto je Putin dopustio da Prigožinov javni sukob s Ruskim ministarstvom odbrane mesecima eskalira, a da se time nije bavio.

Dve osobe bliske Kremlju, govoreći pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarale o osetljivim političkim temama, opisale su krizu pre svega kao proizvod nefunkcionalnog sistema upravljanja koji je na granici haosa.

Odluke o tome kako se nositi s pobunom Prigožina donesene su u hodu u subotu, rekli su, nakon meseci u kojima predsednik i njegov najuži krug nisu pronalazili način kako da se nose s vođom plaćenika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari