Dobitnica Nobelove nagrade Malala Jusafzai kazala je da bi, kako je nazvala, „rodni aparthejd“ u Avganistanu trebalo proglasiti zločinom prema međunarodnom pravu, prenosi Voa News.
Govoreći na događaju u Južnoj Africi, Jusafzai je pozvala svet da obrati pažnju na ono što se dešava devojkama i ženama pod vlašću talibana u Avganistanu.
Malala Jusafzai, pakistanska aktivistkinja koja je preživela kada su je talibanski naoružani napadači upucali u glavu kada je imala 15 godina jer se usudila da nastavi školovanje, održala je u utorak godišnje predavanje Fondacije Nelsona Mandele u Južnoj Africi, koja je ove godine obeležila deceniju od smrti prvog demokratski izabranog predsednika Južne Afrike.
Dvadesetšestogodišnjakinja je povukla paralele između Mandeline duge borbe protiv vladavine bele manjine i rasne segregacije pod režimom aparthejda u Južnoj Africi i situacije sa kojom se suočavaju žene u Avganistanu u dve godine otkako su se talibani vratili na vlast.
„Imajući na umu Mandelino nasleđe, pitala sam se: koju nepravdu svet previđa? Gde dozvoljavamo da nehumanost postane status kvo? Odgovor je za mene bio vrlo jasan i vrlo lični: ugnjetavanje devojaka i žena u Avganistanu“, rekla je ona.
Jusafzai, koja je dobila Nobelovu nagradu za mir sa samo 17 godina, osudila je činjenicu da su druge krize skrenule pažnju sveta sa situacije u Avganistanu, gde devojčicama nije dozvoljeno da pohađaju srednju školu, a ženama je zabranjeno da rade ili čak izlaze iz kuće same.
„Južnoafrikanci su se borili da rasni aparthejd bude priznat i kriminalizovan na međunarodnom nivou… Ali rodni aparthejd još uvek nije eksplicitno kodifikovan. Zato pozivam svaku vladu, u svakoj zemlji, da rodni aparthejd učini zločinom protiv čovečnosti“, rekla je ona.
Mandelina udovica i zagovornica prava žena, Grasa Mašel, takođe je govorila na događaju.
„Hajde da budemo vrlo precizni, ova stvar da muškarci misle da imaju pravo na živote žena, ova stvar da veruju da imaju pravo na tela žena, to sada mora da prestane!, rekla je Mašel.
Jusafzaj je rekla da bi Ujedinjene nacije trebalo da usvoje jezik o rodnom aparthejdu u novom Ugovoru o zločinima protiv čovečnosti koji priprema.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.