Norbert Bekman-Dirkes: Na demokratiji se mora raditi svaki dan 1Foto: Medija centar

Fondacija Konrad Adenauer (KAS) učestvuje u demokratskom preobražaju Srbije više od 20 godina.

Rad KAS-a karakteriše podrška razvoju demokratskih institucija, partija, organizacija civilnog društva, štampe i medija, ali se angažuje i u oblastima prava i ekonomije i sve više, poslednjih godina, u kulturi. Naši osnovni stavovi su pluralizam, raznovrsnost i evropske vrednosti – podseća u razgovoru za Danas Norbert Bekman-Dirkes, direktor KAS za Srbiju.

* Hoće li Evropska unija posle nemačkog predsedavanja biti „ujedinjenija i snažnija“, u skladu sa proklamovanim sloganom, a s obzirom na okolnost pandemije?

– Nemačko predsedavanje Evropskoj uniji prilika je za Evropu da prevaziđe krizu koja je pogodila sve zemlje na svetu. Nemačka i njena vlada su tokom godina dokazale da su vrednosti kakve su jedinstvo, solidarnost i humanost važne da se krize prebrode. Te vrednosti će biti čak i važnije u ovoj i drugim krizama pred nama. U ovoj posebnoj situaciji, Nemačka i čitava Evropska unija pokazuju svoj puni potencijal i potencijal evropskog duha!

* Izgleda da ova godina, makar do sada, nije bila naročito uspešna za Srbiju kada je reč o procesu pristupanja EU, posebno zbog stagnacije u otvaranju novih pregovaračkih poglavlja. Mislite li da će se to promeniti?

– Pridruživanje Uniji nije sprint, već maraton. Srbija je i dalje na pravom putu, a dijalog koji se odvija, kao i razne druge inicijative, pokazuju značaj Zapadnog Balkana za EU u celini. Evropski partneri u Briselu zainteresovani su koliko i Srbija da se te zemlje integrišu u EU. Ove godine pandemija sve baca u drugi plan, čak i procese pridruživanja EU. Ali nam neizostavno potvrđuje mogućnosti i neophodnost saradnje. Dakle, ako ove godine ne bude otvaranja poglavlja, to će značiti još više napora u budućnosti. Agenda je dobro poznata svim stranama.

* Šta su, po vašem mišljenju, najveća dostignuća u Srbiji i susedstvu, kada je reč o inicijativama poput Berlinskog procesa?

– Najpre, Berlinski proces se nastavlja. Sve uključene strane, politika i civilno društvo, biznis i mladi – sastaju se i na ravnopravnim osnovama pregovaraju radi utvrđivanja zajedničkih interesa i pronalaženja praktičnih rešenja. Kancelarija za regionalnu saradnju mladih (RYCO) živi i radi veoma aktivno, Fond za Zapadni Balkan počeo je da funkcioniše, saobraćajna kancelarija u Beogradu priprema se, pored ostalog, uoči Evropske godine železnica 2021. godine pa će svi će moći da vide i osete veliki napredak u oblasti puteva i infrastrukture. Debata o zajedničkom tržištu je takođe dobar ishod procesa. Na kraju, što nije i najmanje važno, tu je i složeno pitanje prošlosti, koje se može rešavati jedino zajednički. I u tom smislu je Berlinski proces važan instrument za razumevanje. Berlinski proces nije zamena za integraciju u EU, već je dokazano efikasan instrument za razvoj šest zemalja Zapadnog Balkana.

* Direktor ste Fondacije Konrad Adenauer u Srbiji (KAS) nekoliko godina. Kako vidite rezultate postignute sa ovdašnjim partnerima, državnim institucijama, nevladinim organizacijama, medijima?

– KAS učestvuje u demokratskom preobražaju Srbije više od 20 godina. Rad KAS-a karakteriše podrška razvoju demokratskih institucija, partija, organizacija civilnog društva, štampe i medija, ali se angažuje i u oblastima prava i ekonomije i sve više, poslednjih godina, u kulturi. Naši osnovni stavovi su pluralizam, raznovrsnost i evropske vrednosti. Na demokratiji se mora raditi svaki dan, to je nasleđe Konrada Adenauera po kojem je naša fondacija dobila ime. Sposobnost da se angažujete u dijalogu između svih aktera uključenih u demokratski proces je važan cilj. Mislim da smo napravili nekoliko iskoraka, ali pred nama je još dugačak put. Ovde je posebno važna razmena na evropskom nivou. EU je najuspešniji model slobode i demokratije. Ovde sam tokom godina sreo puno ljudi koji se zalažu za svoju zemlju i za Evropu. Takve ljude podržavamo stipendijama i programima koje razvijamo i primenjujemo zajedno sa našim partnerima.

* Društvo u Srbiji je duboko podeljeno po političkim i ekonomskim linijama, kao i kada je reč o demokratiji, slobodi medija i ljudskim pravima. Mislite li da će se nešto promeniti posle formiranja nove vlade Ane Brnabić?

– Posle dugog procesa obrazovanja vlade, gospođa Brnabić i njen kabinet se suočavaju sa nekim složenim izazovima, dok glavni cilj ostaje integracija u EU. Taj će cilj biti dostignut kada budu ispunjeni svi kriterijumi, i nova vlada će se na to usredsrediti. U trenutnoj situaciji neophodno je snažiti ekonomiju na nacionalnom nivou i širom Zapadnog Balkana. Zajedno sa parlamentom nova vlada treba da iskoristi većinu koju ima da načini dalje korake ka EU zajedno sa svim građanima Srbije i za njih. I ovde je agenda poznata, a vreme je kratko.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari