Grčka je poznata po tome što je domovina nekih od najpoznatijih i najcenjenijih skulptura, ali ispostavilo se da se nedavno otkrivena statua operske dive Marija Kalas neće naći među njima.
Od kada je gradonačelnik Atine Kostas Bakojanis prošle nedelje otkrio skuplturu u jednom parku u podnožju Akropolja, ona je izazvala buru na društvenim mrežama, gde su je Grci, kako prenosi Gardijan, poredili sa mnogim likovima ali najmanje sa slavnom operskom divom.
Osim toga što je kritikovana kao kič i postala predmet podsmeha, neki su ovu 1,8 metara visoku skulpturu uporedili sa robotom ubicom iz filmova o Terminatoru ili Sitripiom (C-3PO) iz Ratova zvezda, drugima izgleda kao statua Oskara, dok su je pojedinci nazvali “Gandijem na štiklama”.
Mikael Musu, bivši operski pevač i umetnički direktor Atinskog festivala, koji se svakog leta održava u amfiteatru Odeon Heroda Atika gde je Kalas prvi put nastupila, ističe da je “najveći greh” ove skulpture taj što je pevačica prikazana u pogrešnom položaju.
“Ništa ne bi moglo da bude manje reprezentativno za Mariju Kalas pošto ni jedan operski pevač, čak ni učenik drugog razreda u srednjoj muzičkoj školi, nikada ne bi zauzeo takvu pozu sa rukama prekrštenim ispred grudi, čime bi sam sebi blokirao glas”, kaže on.
“U operi je najvažnije pevanje i oslobađanje svog glasa. Da je Kalas u stvarnom životu pokušala da peva u pozi koju joj je dodelio skulptor, rezultat bi bio kao kada bi violinista pokušavao da svira na pokvarenoj violini”, objašnjava Musu.
Autorka statue je Afrodita Liti, profesor skulpture u Atinskoj školi lepih umetnosti.
Pre nego što je skulptura postavljena u susret proslavi povodom obeležavanja sto godina od rođenja dive 2023, bilo je nepohodno odobrenje državnog saveta za moderne spomenike i fondacije KAS.
Liti je bila inspirisana fotografijama pevačice koje je obezbedilo Grčko društvo Marija Kalas, grupa posvećenika koja je naručila skulpturu.
Liti je, dogovarajući na kritike, rekla da je na nju najveći utisak ostavila fotografija dive u kostimu za nastup u Milanskoj skali zato što je odisala “grčkim odlikama, dorskim stilom i jednostavnošću”, zbog čega je na kraju odabrala upravo nju kao model za rad.
“Pružena mi je prilika da proučavam jedinstvenu ličnost i da progovorim o njoj kroz emocije”, rekla je Liti, koja je poklonila skulpturu naciji, za grčki dnevni list Katimerini.
Lijana Skourli, finansijerka Grčkog društva Marije Kalas koja je pomogla da se prikupi novac za skulpturu, opisala je kritike kao “potpuno nepravedne”.
Sama činjenica da je spomenik Mariji Kalas uopšte podigunut, kaže ona, svedoči o “krvi i suzama” koje su prolili oni koji su želeli da divi bude odata počast.
“Cela filozofija koja stoji iza ove statue je promovisanje onog grčkog u njoj. Oslikavanje unutrašnje strasti bilo koje slavne ličnosti je težak zadatak za svakog vajara. Očekivali smo rekacije, ali ništa ni nalik ovome”, naglasila je Skourli.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.