Novac za suprostavljanje ruskom uticaju u BiH, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji... 1Foto: EPA-EFE/SCOTT APPLEWHITE / POOL

U okviru najnovijeg paketa vojne pomoći SAD Ukrajini, planiran je i dodatni novac za “partnerske države” u istočnoj Evropi I Na Balkanu između ostalih Bosna i Hercegovina, Crna Gora, koji će biti upotrebljen za suzbijanje ruskog uticaja

U odgovoru iz State Departmenta na upit novinara Glasa Amerike pojašnjena je struktura paketa pomoći od 713 miliona dolara.

Prema informacijama iz State Departmenta novac iz najnovijeg paketa vojne pomoći SAD Ukrajini podeliće se na „Ukrajinu i 15 drugih savezničkih i partnerskih nacija“ u istočnoj Evropi i na Balkanu.

Pomoć je namenjena NATO saveznicima da popune kapacitete koje su donirali Ukrajini iz vlastitih zaliha kako bi zadržali i ojačali NATO odvraćanje. Više od 322 miliona dolara tih sredstava prijavljeno je za Ukrajinu i dodatno će poboljšati njenu sposobnost obrane od ruskog rata koji je u toku“, stoji u odgovoru State Departmenta na upit Glasa Amerike.

Ova investicija od 322 miliona dolara u Ukrajini pružiće, navodi se, podršku za širok raspon sposobnosti, uključujući ne-NATO standardne sisteme oružja; pomoći ukrajinskim oružanim snagama da pređu na sisteme NATO-a za paljbu velikog dometa, kao što je artiljerija; i podržavaju sposobnosti protuzračne odbrane.

Gruzija će takođe dobiti 35 milijuna dolara finansiranja za komplete borbene opreme brigade, protu-UAS, napredni terenski artiljerijski taktički sistem za podatke, sposobnosti mobilnosti i kibernetičku obranu.

Ostatak paketa od 713 miliona dolara osiguraće odbrambene artikle, obuku i usluge za evropsku regiju (Albanija, Bugarska, Hrvatska, Estonija, Latvija, Litva, Moldavija, Crna Gora, Severna Makedonija, Rumunija i Slovenija); podupreti Inicijativu za razvoj naprednog ciljanja za Bugarsku, Češku Republiku, Estoniju, Litvaniju, Letoniju i Slovačku; i pružiti dodatnu podršku Bosni i Hercegovini u okviru Fonda za suzbijanje ruskog uticaja“, stoji u odgovoru State Departmenta.

Nakon ruske invazije na Ukrajinu koja je počela 24. februara, porastao je interes zapadnih i NATO zemalja za suprostavljanje malignom ruskom uticaju u Bosni i Hercegovini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari