Zzbog strogog režima pritvora i neverovatne udaljenosti komunikacija sa zatvorenicima u kaznenoj koloniji IK-3 na ruskom Arktiku nikada nije bila laka čak ni u najboljim vremenima, piše Novaja Gazeta Evropa.
Ipak, Novaja Gazeta Evropa uspela je da stupi u kontakt sa jednim zatvorenikom koji je rekao da je prethodne večeri u kaznenoj koloniji izbio „misteriozni metež“.
„Sve je počelo kada su zaista ubrzali našu večernju rutinu. To se obično dešava za praznike kada stražari žure da odu i slave, ali juče nije bio praznik.
Onda su nas zatvorili, zabranili svako kretanje između baraka i pooštrili obezbeđenje. Čuli smo kako automobili ulaze u zatvor kasno noću, ali nismo mogli da vidimo kroz prozore ćelije ništa“, rekao je zatvorenik za Novaja Gazeta Evropa.
Istakao je da su stražari sledećeg jutra izvršili dubinski pretres ćelija zatvorenika, zaplenivši telefone, špilove karata… na koje su prethodno zatvarali oči. Čuvari su zvučali kao da dolazi spoljna inspekcija.
„Obično i uprava i zatvorenici za takve provere saznaju oko mesec dana unapred i spremaju se za njih, jer ni čuvari ni zatvorenici ne žele da inspektori utvrde bilo kakve prekršaje. I tako smo očekivali inspekciju iz vedra neba! Mora da se nešto dogodilo.”
U petak oko 10 sati, među zatvorenicima se proširila vest o smrti Navaljnog.
„Oblast kaznene ćelije u kojoj je Navaljni bio smešten nalazi se sa strane kasarne, ali bismo videli kako hitna pomoć dolazi do nje. Ali tog jutra u koloniji nije bilo hitne pomoći – pojavila se tek nakon što je vest o smrti Navaljnog postala poznata.
Tako da mislim da je umro mnogo ranije nego što je zvanično saopšteno – najverovatnije prethodne noći. Zašto bi nas inače potpuno zatvorili i tako temeljno pretražili?”
Međutim, izvor Novaja Gazeta Evropa rekao je da misli da je administracija izgledala potpuno zatečeno zbog Navaljnijeve smrti, napominjući kako su i upravnik i šef operacija kaznene kolonije izgledali izbezumljeno neposredno nakon objavljivanja vesti.
Zatvorenici su obavešteni da inspektori centralne kancelarije Federalne kazneno-popravne službe dolaze u IK-3 otprilike u isto vreme kada su saznali za smrt Navaljnog. Izvor Novaja Gazeta Evropa vidi to kao dodatni dokaz da je Navaljni umro mnogo ranije nego što je objavljeno.
Ipak, među zatvorenicima je široko rasprostranjeno uverenje da ni upravnik Vadim Kalinjin ni njegovi podređeni nisu imali veze sa smrću Navaljnog, a ne isključujući u potpunosti mogućnost da im je naređeno da urade nešto što nisu hteli.
„Prva obdukcija će odrediti tačno vreme smrti na osnovu telesne temperature, ukočenosti i sadržaja unutrašnjih organa“, rekla je patolog Irina Sitnova.
„Pošto porodica sumnja u uzrok smrti koji su dali nadležni, insistiraće na nezavisnoj obdukciji. Ako je Navaljni umro od tromboembolije, kako tvrde vlasti, to će jasno pokazati obdukcija, a druga obdukcija će to potvrditi. Ali nije verovatno da će naknadna obdukcija utvrditi tačno vreme smrti“.
Poznavanje tačnog vremena smrti nije važno samo za utvrđivanje uzroka, već i za rekonstrukciju lanca događaja koji su joj prethodili, rekao je za Novaja Gazeta Evropa forenzičar Igor S.
„Postoji veliki rizik da će poslednji sati života Alekseja Navaljnog zauvek ostati misterija i za njegovu porodicu i za javnost“.
U slučaju moguće tromboembolije, krvni ugrušak je mogao da se otkači sam od sebe, ali je takođe mogao biti izazvan fizičkim udarom – na primer, udarcem na mesto gde se krvni ugrušak formirao.
To je upravo ona vrsta informacija koju bi inače pružila početna obdukcija.
„Osim ako njegovi rođaci ne uspeju da pridobiju nezavisne stručnjake da učestvuju u prvoj obdukciji, biće teško osporiti zvanično vreme smrti i ponovo stvoriti redosled događaja koji su prethodili smrti Navaljnog“, naveo je.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.