Nove sankcije EU Minsku zbog incidenta sa avionom i hapšenja 1Sloboda za Protaševiča i Sapegu: Protest u Rigi Foto: EPA-EFE/ TOMS KALNINS

Lideri Evropske unije uveli su nove sankcije Belorusiji i kaznene mere protiv njene nacionalne vazduhoplovne kompanije, pošto je disident koji je odveden iz „otetog“ aviona Rajanera u vestima na beloruskoj televiziji priznao da je učinio krivična dela protiv vlasti u Minsku.

Predsednici i premijeri 27 država članica EU su na samitu u ponedeljak uveče osudili prinudno sletanje aviona na letu FR4978 u Minsku i zahtevali hitno puštanje na slobodu uhapšenog opozicionog blogera Romana Protaševiča i njegove devojke Sofije Sapege, inače ruske državljanke.

Predsednik SAD Džozef Bajden je u ponedeljak kasno uveče „na najstroži mogući način“ osudio operaciju hapšenja Protaševiča, nazvavši je „direktnom uvredom međunarodnih normi“, i zahtevao njegovo puštanje na slobodu. On je pozdravio sankcije EU i dodao da njegov tim procenjuje „prikladne opcije“.

Saopštenje EU je objavljeno brzo pošto je pušten video-snimak u kojem Protaševič negira navode da ima zdravstvene probleme od kada je uhapšen u Minsku i u kojem kaže da priznaje da je podsticao masovne nerede, što je optužba za koju je propisana kazna i do 15 godina zatvora. Emitovanje tog snimka za koji se ispostavilo da je policijski je bilo prvo pojavljivanje opozicionog blogera u javnosti od hapšenja.

Njegov otac Dmitrij Protaševič je rekao da je izjava na video-snimku izgleda data uz prinudu.

„Nos mu je najverovatnije slomljen jer ima drugačiji oblik i dosta je napuderisan. Cela leva strana lica mu je pod puderom“, rekao je Dmitrij Protaševič u intervjuu za Rojters u ponedeljak uveče u Vroclavu u Poljskoj, gde živi sa suprugom.

„Ovo nije njegov vokabular, ovo nije intonacija kojom govori. Drži se veoma rezervisano i možete videti da je nervozan. I na stolu nije njegova paklica cigareta, on ne puši te cigarete. Zato mislim da je prisiljen“, rekao je Protaševič za svog sina i naglasio: „Moj sin ne može da prizna da je uzrokovao masovne nerede jednostavno zato što nije uradio ništa tome slično.“

Protaševič je na video-snimku nosio crnu duksericu s kapuljačom, a pored njega je bila paklica cigareta.

„Mogu da kažem da nemam problema sa zdravljem, ni sa srcem ni s bilo kojim drugim organom. Policajci se prema meni odnose potpuno korektno i u skladu sa zakonom. Trenutno nastavljam da sarađujem u istrazi i priznajem organizaciju masovnih nereda u Minsku“, rekao je Protaševič.

Kako piše Gardijan, ispostavilo se da opozicioni novinar ima modricu iznad desnog oka. On nije prethodno rekao da planira da prizna optužbe koje mu se stavljaju na teret, a nekoliko novinara koji ga poznaju su rekli da veruju da je to učinio pod prinudom.

Prema merama o kojima su postigli saglasnost lideri EU, onima koji su učestvovali u hapšenju će biti uvedene ekonomske sankcije.

Sankcije su već uvedene za gotovo 60 beloruskih zvaničnika, uključujući beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka i njegovog sina Viktora, zbog gušenja mirnih protesta u avgustu prošle godine protiv, kako se tvrdi, lažiranih rezultata predsedničkih izbora.

Nove sankcije će se ticati pojedinaca koji su učestvovali u „otmici“ aviona, kompanija koje finansiraju beloruski režim i sektora vazduhoplovstva.

Šefovi država i vlada EU takođe su apelovali na avio-prevoznike EU da izbegavaju beloruski vazdušni prostor i dogovorili su se da „usvoje neophodne mere da zabrane prelete beloruskim avio-kompanijama nad vazdušnim prostorom EU i zabrane im pristup aerodromima EU“, što je veliki udarac za nacionalnu avio-kompaniju Belorusije. Evropski letovi u beloruskom vazdušnom prostoru su već obustavljeni.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je rekla da su postupci beloruskih vlasti „bez presedana“, a pokušaje Lukašenkovog režima da prinudno spuštanje aviona objasni kao odgovor na pretnju Hamasovom bombom je ocenila kao „potpuno neverodostojne“.

U ponedeljak uveče je pažnja posvećena i ulozi Rusije u prinudnom spuštanju aviona na letu FR4978 u Minsku, pošto je šef britanske diplomatije Dominik Rab rekao u donjem domu Parlamenta da je mala verovatnoća da je to izvedeno bez odobrenja Kremlja. Rab je „bezobzirno i opasno“ hapšenje Protaševiča i Sapege opisao kao „šokantan napad na civilno vazduhoplovstvo i kao napad na međunarodno pravo“, pošto je britanska vlada saopštila da beloruskoj nacionalnoj avio-kompaniji suspenduje dozvolu za letenje. Ujedinjeno Kraljevstvo takođe razmatra uvođenje sankcija.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je rekao da slučaj „treba procenjivati bez ikakve žurbe i na osnovu svih raspoloživih informacija“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari