Nove sankcije Turskoj ako ne oslobodi pastora 1Foto: EPA-EFE/ DEPO PHOTOS

Sjedinjene Države su zapretile da će nametnuti dodatne sankcije Turskoj ukoliko ne oslobodi američkog pastora Endrua Bransona.

Branson je u zatvoru u Turskoj skoro dve godine zbog navodne povezanosti sa odmetnutim političkim grupama.

Rasprava oko njegovog oslobađanja dovela je do toga da dve zemlje, koje su NATO saveznici, jedna drugoj nameću nove, povećane carine na robu. To je pogoršalo krizu turske valute, lire, koja je od januara ove godine izgubila oko trećine svoje vrednosti u odnosu na dolar, što je dovelo do porasta prodaje na drugim tržištima i izazvalo strah od globalne krize.

Lira je u poslednje vreme malo ojačala, ali to je sada ugroženo najnovijim tvitovima američkog predsednika Donalda Trampa. „Turska je iskorišćavala SAD mnogo godina. Oni sada drže našeg divnog hrišćanskog pastora, koji predstavlja našu zemlju kao veliki patriotski talac. Nećemo ništa platiti za oslobađanje nevinog čoveka, ali ćemo uzvratiti Turskoj“, napisao je Tramp juče na Tviteru.

Prošle nedelje SAD su udvostručile carine na uvoz metala iz Turske. Turska vlada je obećala da se neće povinovati pretnjama. Sud je odbio da oslobodi Bransona, a vlada u Ankari je povećala carine na uvoz američke robe, uključujući automobile, alkoholna pića i duvan, zahvaljujući čemu se lira malo oporavila. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je optužio SAD da pokušavaju da nateraju Tursku „na kolena“.

Ankara optužuje Bransona, koji je radio u maloj evangelističkoj crkvi u Izmiru, da je povezan sa odmetnutom Radničkom partijom Kurdistana i gulenističkim pokretom, koji Turska okrivljuje za neuspeli pokušaj državnog udara pre dve godine. Branson je negirao sve optužbe za špijunažu, ali ako bude proglašen krivim može da dobije kaznu i do 35 godina u zatvoru.

SAD insistiraju da je pastor, inače dugogodišnji državljanin Turske, „žrtva nepravednog i nezakonitog zatvaranja“. Uticajna protestantska evangelistička crkva u SAD čini najveću bazu Trampovih pristalica. Erdogan je ljut što SAD nisu preduzele više koraka protiv gulenističkog pokreta i zbog toga što, kako on tvrdi, nisu „jednoglasno osudile“ pokušaj državnog udara 2016.

SAD su odbile da izruče Fetulaha Gulena, koji živi u Pensilvaniji. To što Amerika podržava kurdske pobunjeničke grupe koje se bore protiv Islamske države na severu Sirije predstavlja još jednu otežavajuću okolnost, zbog toga što se Turska bori protiv kurdskih pobunjenika u svojoj zemlji.

Erdogan je ranije izjavio da će, ukoliko SAD ne promene stavove, Turska potražiti „nove prijatelje i saveznike“. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov posetio je Ankaru u utorak i izjavio da su američke sankcije Turskoj „nezakonita politika“. To čini čudan trougao, s obzirom na to da je Turska članica NATO, Rusija predstavlja najveću pretnju po NATO, a ova organizacija je obavezna da brani svakog svog člana koji je napadnut.

Erdogan je pozvao Turke da pomognu jačanje valute tako što neće trgovati u dolarima i evrima. U ponedeljak je centralna banka saopštila da će obezbediti svu likvidnost koja je potrebna turskim bankama, dok pokušava da održi protok novca u finansijskom sistemu. Postoje znaci da se uticaj slabljenja lire već širi na ostala tržišta. Južnoafrički rand, ruska rublja, i indijski i indonežanski rupi su već osetili posledice krize u Turskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari