Države Centralne Azije kao što su Uzbekistan i Kazahstan najverovatnije su prve mete radikalnog novog predloga EU da zaustavi Rusiju da zaobilazi sankcije uvozom visokotehnoloških komponenti potrebnih za vođenje rata preko svojih suseda, piše Politico.
Cilj je da se pokuša da se uništi vojna mašina predsednika Vladimira Putina zato će, prvi put, predlog EU uključivati kontramere protiv zemalja koje pomažu Moskvi da izbegne trgovinski embargo Brisela.
Kina ali i Turska su, takođe, zaslužne za to jer su bacile spasilački šlauf Rusiji ali diplomate EU su kazale da one neće biti mete 11.paketa sankcija.
Umesto toga, Brisel cilja na države Centralne Azije. Izaslanik EU za sankcije Dejvid O’Salivan proteklih dana je boravio u Tursku, Uzbekistan i Kazahstan u pokušaju da proceni razmere zaobilaženja snakcija.
U skladu sa predlogom 11. paketa u koji je imao uvid Politico, Komisija EU želi da cilja na „osobe i subjekte koji zaobilaze restriktivne mere Unije aktivnostima koje imaju za cilj ili rezultat osujećivanja zabrana u tim merama. To se, na primer, odnosi na kompanije osnovane u trećim zemljama koja nabavljaju robu koja podleže ograničenjima od kompanija osnovanih u Uniji i koja se zatim isporučuje u Rusiju, direktno ili preko posrednika“.
Značajno je da se u dva aneksa predloga ne navodi konkretna država ili proizvodi već je na državama EU da donesu tu odluku. Jedanaesti paket sankcija trenutno uiključuje i spisak od 72 osobe i 31 pravno lice. Svoje mišljenje o predlogu sankcija ambasadori EU izneće sutra.
Nekoliko država EU strahuje da Brisel rizikuje da otvori Pandorinu kutiju sa ovim predlogom. Uspostavljanjem principa da zemlje koje krše sankcije EU, namerno ili ne, mogu biti na meti sankcija, ovaj potez otvara mogućnost da druge države poput Turske ili Kine mogu biti naredne na kaznenom spisku.
SAD podstiču Brisel da zauzme mnogo čvršći stav prema Kini ali se EU nerado otuđuje od Pekinga. Slično tome, suočavanje sa Turskom se takođe smatra političkim rizikom naročito kada je reč o imigraciji imajući u vidu da je Turska dugo delovala kao tampon zona između EU i Bliskog istoka.
Predstojeći samit G7 u Japanu takođe će, kako se očekuje, biti prilika da se grupa najjačih svetskih ekonomija usresrede na jačanje sankcija Rusiji i borbu protiv zaobilaženja sankcija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.