Prvim nacrtom nagodbe poverilaca koju je Ante Ramljak, specijalni upravnik, danas
predočio na Vijeću poverilaca, predlaže se da se osnuje nova kompanija u koju bi se prenela sva perspektivna imovina i registovani dug Agrokora, piše Jutranji list.
Dug sada iznosi 5,5 milijardi evra, a vrednost imovine i iznos duga koji kompanija može podneti tek treba proceniti.
Predlog prinudne uprave je da, pošto se odredi koliki se ukupni deo duga mora otpisati i šta je imovina koja će ići u likvidaciju, taj otpisani deo duga i neperspektivna imovina budu premešteni u takozvani „loš Agrokor“ i on će biti likvidiran u stečajnom postupku.
Takav nacrt strukture sporazuma prihvaćen je na današnjoj sednici Privremenog poverilačkog veća Agrokora.
Osim formiranja takozvanog „dobrog“ i „lošeg“ Agrokora, zanimljivo je i to da se predlaže da najmanji otpis potraživanja učine finansijski poverioci koji su osigurali svoja potraživanja, a najlošije će proći vlasnici deonica Agrokora i pojedinih kompanija koncerna.
Značajno je takođe da takav predlog nagodbe značajno odudara od zahteva dobavljača koji su zagovarali opciju da najveći otpis potraživanja načine financijski poverioci, neosigurani i osigurani, a da se dobavljačima otpiše samo 15 do 20 posto potraživanja.
Ipak, kakose neslužbeno saznaje, veliki dobavljači Agrokora i dalje očekuju da neće morati otpisati više od 20 posto potraživanja.
Predviđeno je, dakle, potpuno odvajanje imovine od nasleđenih obaveza, razdvajanje starih deoničara Agrokora d.d. od nove grupe čije se formiranje planira te kompletno restrukturiranje starog duga kroz kombinaciju ponovo uspostavljenog duga i vlasničkih delova.
Završetkom tog procesa, poverioci bi postali novi 100-postotni vlasnici i preuzeli bi potpunu operativnu kontrolu nad sistemom Agrokor. Jednostavan prenos vlasništva kojim bi se održivo poslovanje stavilo u ruke poverilaca te okončao postupak pinudne uprave treba, naglašava se u
Agrokoru, sprovesti što je moguće brže.
Zakonom je predviđen kratak vremenski okvir od svega godinu dana plus maksimalno tri meseca produženja postupka prinidne uprave.
Predlog nagodbe, koja će imati čak 2000 stranica, mora biti podnesen Trgovačkom sudu u Zagrebu najkasnije do 10. aprila iduće godine, piše Jutarjni list.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.