Novi izraelski premijer Naftali Benet oličava mnoge kontradikcije nacije kojoj pripada. Ortodoksni Jevrejin koji je milione zaradio u viskotehnološkom sektoru, živi u predgrađu Tel Aviva, javlja RTS pozivajući se na Njujork Tajms.
Da bi okončao dvanaestogodišnju vladavinu svog bivšeg saveznika Benjamina Netanjahua udružio se u koaliciju sa centrističkim i levičarskim strankama kako bi obezbedio većinu u parlamentu.
Njegova ultranacionalistička stranka Jamina osvojila je sedam mesta u 120-članom Knesetu na martovskim izborima, ali odbijanjem da se prikloni Netanjahuu ili njegovim protivnicima, Benet se pozicionirao za lidersku poziciju. Uprkos tome što ga je član njegove stranke napustio u znak protesta zbog novog koalicionog sporazuma, završio je na čelu izraelske vlade.
Benet se dugo pozicionira na krajnjoj desnici, zbog čega će dodatno opterećenje za njega biti glomazna vladajuća koalicija, koja ima tesnu većinu u parlamentu i uključuje stranke s desna, leva i iz centra političkog spektra.
Protivnik je palestinskoj nezavisnosti i snažno podržava jevrejska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu, što Palestinci i veći deo međunarodne zajednice vide kao glavnu prepreku miru.
Benet je žestoko kritikovao Netanjahua nakon što je pristao da uspori izgradnju naselja pod pritiskom predsednika Baraka Obame koji je pokušao, i nije uspeo, da oživi mirovni proces na početku svog mandata.
Kratko je služio kao šef saveta naseljenika na Zapadnoj obali, Ješa, pre nego što je 2013. ušao u Kneset. Benet je kasnije bio ministar za dijasporu, obrazovanje i odbranu u raznim vladama koje je predvodio Netanjahu.
„On je desničarski vođa, ali istovremeno vrlo pragmatičan“, rekao je šef Izraelskog instituta za demokratiju Johanan Plesner, koji Beneta poznaje decenijama i služio je s njim vojsku.
Očekuje da će Benet stupiti u kontakt sa drugim frakcijama kako bi pronašao „zajednički imenitelj“ dok traži podršku i legitimitet kao nacionalni lider.
Benet je uoči martovskih izbora na nacionalnoj televiziji obećao da nikada neće dozvoliti centristi i glavnom Netanjahuovom rivalu Jairu Lapidu da postane premijer.
Ali kada je postalo jasno da Netanjahu nije u stanju da formira vladajuću koaliciju, upravo to je učinio. Benet je pristao da Lapidu prepusti vlast, a zauzvrat je dobio premijersko mesto na dve godine.
Netanjahuove pristalice su Beneta označile za izdajnika, rekavši da je prevario glasače. Benet je svoju odluku branio kao pragmatičan potez usmeren na ujedinjenje zemlje i izbegavanje petog kruga izbora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.