Ubrzo nakon imenovanja, novi vrhovni komandant Oružanih snaga Ukrajine, general Oleksandr Sirski, govorio je o budućoj strategiji i o tome na koji način želi da ostvari pobedu u ratu protiv Rusije. Kako je objasnio, neophodno je primeniti nova tehnička rešenja i iskoristiti uspešna iskustva, na primer upotrebom dronova i sistema za moderno elektronsko ratovanje.
I zapadni vojni stručnjaci naveliko raspravljaju o smeni generala Valerija Zalužnog i imenovanju Sirskog za vrhovnog komandanta, kao i o daljem toku borbenih dejstava.
Promena u Ukrajini nije izuzetak
Promena glavnog komandanta oružanih snaga u jeku borbenih dejstava nije neobična, ocenjuju za DW posmatrači. U nekim zemljama, takva rotacija je čak propisana zakonom. „Ne treba zaboraviti da u demokratiji poslednju reč ima civilno rukovodstvo“, naglasila je još pre imenovanja Sirskog Orisija Lucevič, direktorka Ukrajinskog foruma londonskog trusta mozgova „Četam haus“.
U slučaju očekivane smene, među narodom i vojskom veoma popularnog Valerija Zalužnog, politička razmatranja su bila u senci teškog stanja na frontu. „Kada u ratu sve ide dobro, onda se rukovodstvo ne menja“, kaže Majk Martin, vojni stručnjak na Kraljevskom koledžu u Londonu. „Ali, očigledno je bilo neuspeha prošle godine. Zato promena rukovodstva ima smisla, kako bi se promenio pravac“, dodaje Martin.
Razlika između Sirskog i Zalužnog
Oleksandr Sirski dobro je poznat zapadnim vojnim zvaničnicima i posmatračima, jer je pre imenovanja za vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine komandovao kopnenim snagama i više puta je bio u kontaktu s medijima. Međutim, malo je verovatno da će, što se tiče popularnosti, novi vrhovni komandant ukrajinske vojske moći da parira svom prethodniku Zalužnom. Prema rečima Orisije Lucevič, njega su mnogi doživljavali kao „mitsku figuru“.
Jedan od glavnih zadataka Sirskog, koji je osamdesetih pohađao Vojnu komandnu školu u Moskvi, a zatim još pet godina služio u Crvenoj armiji, jeste da vešto uspostavi komunikaciju s jedinicama pod njegovom komandom. U svom prvom govoru novoimenovani vrhovni komandant je istakao da „život i zdravlje vojnika ostaje najvažnija vrednost ukrajinske vojske“.
Promene na frontu?
Ove zime situacija na frontu nije dobra za ukrajinsku vojsku, jer je neizvesno šta će biti sa zapadnom pomoći, dok ruske snage pokušavaju da napadnu ukrajinske položaje sa više strana istovremeno. Situacija je posebno napeta oko grada Avdijivka, petnaest kilometara severno od okupiranog Donjecka. „Svi se slažu s ocenom da je borba na terenu dospela u ćorsokak i mislim da se ništa neće promeniti pre američkih predsedničkih izbora, dok ne postoji geopolitička jasnoća o nivou podrške Zapada“, kaže Majk Martin.
Vojni stručnjak Minhenske bezbednosne konferencije Niko Lange pretpostavlja da će pod komandom Oleksandra Sirskog težište ove godine biti više na pouzdanoj odbrani. „General Sirski je neko ko dobro poznaje ruske oružane snage. Lično mislim da je u ovoj situaciji, kada je Ukrajina veoma pritisnuta na istoku, važno imati nekoga ko je veoma dobar u odbrani“, rekao je Lange za nemački javni servis ZDF i dodao da Ukrajina trenutno nije sposobna da vodi složene ofanzivne operacije, već mora na istoku da se brani s inferiornim resursima. Sirski tu ima mnogo iskustva. „To je možda jedan od razloga zašto je sada postao vrhovni komandant“, kaže Lange, prenosi DW.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.