Ministri Narodne Republike Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope (CIE), koji su se okupili na konferenciji u kineskom gradu Ningbou, saglasili su se kad je reč o uslovima uzajamne trgovine, zatim investicijama, infrastrukturi, finansijama i internet trgovini.
„Kina i zemlje CIE predstavljaju velike privredne i trgovinske entitete, a kineska Inicijativa jedan pojas jedan put će povezati dve strane. Postoje ogromne mogućnosti za saradnju u sektorima potrošnje, trgovine, investicija, infrastrukture, digitalizacije, internet trgovine, poljoprivrede, hrane i turizma“, konstatovao je zamenik ministra trgovine Kine Fu Dsijing. Prema njegovoj oceni osnovni rezultati konferencije koja je okupila oko 100 učesnika, jeste usvajanje inicijativa za saradnju u elektronskoj trgovini, kao i u trgovini i uslugama. U Ningbou je zvanično inaugurisana Zona predstavljanja privrede i trgovine 16+1, prva te vrste u Kini. Fu veruje da će uz razvoj mehanizma saradnje 16+1, čiji je cilj izgradnja novog modela partnerstva sa naglaskom na otvorenost, uključenost i obostranu korist, doći do daljeg unapređenja odnosa između Kine i zemalja CIE.
Ministri su odlučili da osnuju platforme kako bi pomogli malim i srednjim preduzećima i promovisali internet trgovinu i digitalnu ekonomiju. „Kina preduzima mere za povećanje uvoza i smanjenje ograničenja za ulazak na njeno tržište. Mislim da u tom sektoru leži najveći potencijal“, konstatovao je Fu. Obim trgovinske razmene između Kine i 16 zemalja CIE je, u 2017, dostigao 68 milijardi dolara, što je za 15,9 odsto više nego prethodne godine. Izvoz Kine u zemlje CIE porastao je za 13,1 odsto i dostigao nivo od 49,5 milijardi dolara, dok je uvoz premašio 18,5 milijardi dolara (rast od 24 odsto). Kineske kompanije su u zemlje CIE investirale devet milijardi dolara, dok su ulaganja u obrnutom smeru premašile 1,4 milijarde dolara. „Zemlje regiona CIE bogate su sirovinama i igraju nezamenljivu ulogu kad je reč o izvozu tradicionalnih proizvoda iz Ningboa, poput mehaničkih i električnih roba, igrački i kofera, u Evropsku uniju. S druge strane, Ningbo postaje prvi izbor za zemlje CIE kada ulaze na kinesko tržište“, kaže Gang Jong iz Gradske trgovinske komisije Ningboa. U 2017. vrednost spoljno-trgovinske razmene između Ningboa i 16 zemalja CIE dostigla je 310 miliona dolara i porasla je za 26,8 odsto.
Grad Ningbo, sa više od 3,5 miliona stanovnika, nalazi se u jednoj od najrazvijenijih kineskih provincija Đeđijang. Smešten je na južnom kraju Velikog kineskog kanala i predstavlja istočno polazno pristanište drevnog pomorskog Puta svile. Žušan luka u Ningbou, najveće je kontejnersko pristanište u svetu i jedna od najvećih luka u Kini. Iz te luke je 2017. prevezeno 870.000 kontejnera u Poljsku, Rumuniju, Hrvatsku i Sloveniju.
Proizvodi iz Srbije na izložbi u Ningbou
Uporedo sa ministarskom konferencijom u Ningbou je, od 8. do 11. juna, održana četvrta po redu Kina-CIE investiciona i trgovinska EXPO izložba, koja je okupila rekordan broj učesnika, odnosno više od 12.000 poslovnih ljudi iz oko 70 zemalja. Srbiju je predstavljalo oko 30 firmi. „Potpisani su ugovori o izvozu suncukretovog ulja i prodaji flaširane vode. Načelno je postignut dogovor o izvozu prve probne količine futoškog kupusa, a izraženo je i veliko zadovoljstvo kontaktima u oblasti turizma. Iznet je i program ulaganja u Srbiju za koju su potencijalni partneri iz Kine pokazali veliko interesovanje. Proizvođači meda su predstavili svoje proizvode, a kineskim posetiocima izložbe bio je veoma interesantan i program potencijalnog izvoza živih ovaca za priplod“, kaže za Danas Damir Karcaš poslovni čovek iz Novog Sada, koji je ispred Srpsko-kineskog prijateljstva inicirao odlazak naših privrednika u Ningbo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.