Iz Ukrajine govore da će novi talas „skrivene“ mobilizacije početi u Rusiji 10. decembra kako bi se podržale invazione snage Vladimira Putina koje su opkoljene, iako ima sve više dokaza da se prvi talas nikada nije završio, piše Ksenija Kirilova, ekspertkinja za rusko društvo, propagandu i spoljnu politiku u članku za cepa.org.
Dmitrij Peskov, sekretar za štampu ruskog lidera, odmah je odbacio tvrdnju Ukrajine, rekavši da bi to predstavljalo sramotan preokret nakon Putinove objave 1. novembra da je mobilizacija završena.
Međutim, neki prokremljovski komentatori bili su znatno oprezniji, ukazuje Kirilova.
Bivši obaveštajac Anatolij Matvijčuk rekao je da je dalja mobilizacija moguća „u slučaju naglog pogoršanja stanja“ u Ukrajini ili na granici, iako je upozorio da bi to bio „strašan udarac za ekonomiju“.
Nekoliko zapadnih i ukrajinskih stručnjaka napominju da prvobitna mobilizacija zapravo nikada nije prestala te da Putin nije izdao dekret kojim bi formalizovao njen kraj.
Iz Kremlja poručuju da je takav dekret nepotreban, iako je Duma u isto vreme pripremala zakon koji dozvoljava petogodišnje zatvorske kazne za izbegavanje poziva.
Ubrzo nakon što je Putin objavio kraj mobilizacije, analitičari Američkog instituta za proučavanje rata zaključili su da njegova administracija postavlja teren za prikriveni nastavak, skrivajući ovu činjenicu jer se plaši porasta društvenih tenzija.
Ruske opozicione grupe su saglasne sa ovim i kažu da se vlast i kompanije pripremaju za novi talas poziva.
„Rat se nastavlja i neće se uskoro završiti“, rekla je Lola Tagajeva, glavna urednica ruskog izdanja Verstka, dodajući da će regruta u jednom trenutku ponestati. „Biće potrebno nabaviti novu hranu za rat“, dodala je.
Aleksej Gromov, zamenik načelnika Glavne operativne uprave Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine, takođe je rekao da je mobilizacija u Rusiji prebačena na tajni režim.
On je istakao da je vojnim registrima naloženo da nastave sa traženjem i regrutacijom dobrovoljaca spremnih za potpisivanje ugovora za učešće u ratu, što uključuje i regrutovanje zatvorenika.
Iako se čini jasnim da mobilizacija koja je najavljena u Rusiji krajem septembra nikada nije u potpunosti prestala, u novembru je usporila kada je počeo tradicionalni vojni rok za jesen, dok bi deseti decembar mogao biti značajan kao datum koji označava novo ubrzanje.
Ovogodišnja jesenja regrutacija počela je mesec dana kasnije nego inače, 1. novembra, a ruske vlasti su najavile da će biti završena do Nove godine.
Kirilova upućuje na nekoliko naznaka da se priprema novi krug mobilizacije ovoga puta tajne, uključujući i najavu velikog broja beneficija i isplata za mobilisane muškarce i njihove porodice.
Pored paušalnih iznosa i „bonusa“ uvedenih u nekim regionima oni koji su se borili u Ukrajini automatski dobijaju status ratnih veterana što im daje pravo na brojne neneficije i mesečne isplate. Vlada je zauzvrat obećala da će ove isplate povećati naredne godine.
Drugi način da se popune vojni redovi a ne izazove talas panike u ruskom društvu jeste privlačenje stranih regruta.
Sredinom novembra Putin je poptisao dekret kojim se strancima daje mogućnost da služe po ugovoru.
Telegram kanali bliski Kremlju ponovo rasppravljaju o mogućnosti da se čak 100.000 severnokorejskih „dobrovoljaca, kao i vojnog sooblja iz centralne Azije i Afrike priključe ovim naporima.
Čak i komentatori blsiki režimu primećuju rizike ovakve odluke – nedostatak patriotske motivacije među stranim plaćenicima što može dovesti do sabotaže, izdaje i povećanog rizika od međuetničkih sukoba.
Još jedan pokazatelj da će se mobilizacija nastaviti iako službe za registraciju ne mogu da se izbore bila je naredba FSB od sredine novembra o vojnim informacijama „koje ako ih dobiju strani izvori mogu biti upotrebljene protiv bezbednosti Ruske Federacije“. Na listi su bili „podaci o poštovanju zakona, moralnoj i psihičkoj klimi među vojnicima i vojnim formacijama“.
Mobilisani su snimali video snimke koji rpikazuju da su bačeni na linije fronta bez pripreme, da su držani u užasnim uslovima bez odgovarajuće opreme. Neki od njih koji su odbili da se bore navodno su bili zatvoreni u podrum u blizini Luganjska dve nedelje bez hrane i sna.
Takvih priča će biti sve više, uverena je Kirilova, a ruske specijalne službe, uaključuje ona čine sve da istina ne izađe na videlo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.