Novi temperaturni rekordi u Australiji 1Ilustracija Foto: EPA-EFE/ DEAN LEWINS

U Novom Južnom Velsu u Australiji proglašeno je vanredno stanje usled zabrinutosti da bi toplotni talas sa rekordno visokim temperaturama koji je zahvatio kontinent mogao dodatno da pogorša situaciju sa šumskim požarima.

U utorak je, sa 40,9 stepeni celzijusa, zemlja pretrpela najvreliji dan ikad zabeležen, ali taj rekord je ponovo srušen već u sredu, kada je prosečna temperatura bila 41,9 stepeni. Prethodni rekord je postavljen 2013. godine, sa 40,3 stepeni.

Vlasti u Južnom Novom Velsu su se juče borile sa oko sto požara. Kriza traje već mesecima. Premijerka Gledis Berejiklijan proglasila je sedmodnevno vanredno stanje zbog vremenskih prognoza koje predviđaju dodatno pogoršanje uslova.

„Najveću brigu tokom narednih nekoliko dana predstavljaće nepredvidljivost, sa ekstremnim uslovima kada su u pitanju vetar i visoke temperature“, rekla je Berejiklijan.

U delovima zemlje i juče su zabeležene temperature od preko 40 stepeni, a do kraja nedelje se predviđaju još veće vrućine. Proglašavanje vanrednog stanja će vatrogascima pomoći da se izbore sa krizom. Biro za meteorologiju saopštio je da su pojedinačni decembarski temperaturni rekordi srušeni u više mesta, sa temperaturama u južnom gradu Adelejd od 45,3 stepena. Nularbor, na jugu Australije, dostigao je čak 49,9 stepeni.

Šumski požari koji u Australiji besne već mesecima odneli su šest života, uništili stotine domova i spalili milione hektara zemlje. Kriza, dodatno pogoršana zbog veoma niske vlažnosti vazduha i velikih suša, izazvala je brojne kritike na račun klimatske politke Australije.

Osim toga, izlivi besa na društvenim mrežama bili su usmereni na premijera Australije Skota Morisona, koji je otišao na odmor na drugi kontinent za vreme vanrednog stanja. Lokalni mediji pišu da je on na Havajima sa porodicom. Oko 500 ljudi je u četvrtak protestovalo ispred njegove rezidencije u Sidneju,. U jednom naširoko šerovanom tvitu, manekenka Lara Vortington koja je 2006. postala zaštitno lice australijskog slogana za turističku kampanju „Gde si dođavola ti?“ je ovo pitanje uputila Morisonu.

Australija se ove sedmice dodatno zagrejala pošto se toplotni talas sa istoka proširio na ceo kontinent. Dominantni pokretač ekstrmnih vrućina bio je takozvani pozitivan dipol Indijskog okeana (IOD), tokom kojeg su temperature površine vode više u zapadnom delu okeana, a niže u istočnom. Razlika između ove dve temperature je trenutno najveća u poslednjih 60 godina.

Toplije vode izazivaju natprosečne količine padavina u zapadnom regionu Indijskog okeana, što dovodi do poplava, i, sa druge strane, izuzetno suve uslove širom jugoistočne Azije i Australije. Naučnici su već dugo upozoravali da će toplija, suvlja klima doprineti da požari u Australiji postanu još češći i intenzivniji.

Prema podacima Biroa za meteorologiju, Australija se od 1910. zagrejala za nešto više od jednog stepena celzijusa, s tim da je do najvećeg dela zagrevanja došlo posle 1950. Predviđa se da će ova 2019, sa temperaturama koje su do sada postignute, biti među četiri najtoplije godine ikada zabeležene. Očekuje se da temperature u narednom periodu premaše 45. podeljak u Južnom Novom Velsu, Viktoriji i Južnoj Australiji.

Dim od požara ponovo je prekrio Sidnej, zbog čega je kvalitet vazduha u delovima grada prešao granicu „opasnosti“. U celom Novom Južnom Velsu je do ponoći u subotu na snazi „potpuna zabrana paljenja vatre“. Hitne službe u Kvinslendu su u sredu evakuisale stanovnike iz više desetina domova u borbi da zauzdaju požar koji je izmakao kontroli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari