Naim Kasem, novi vođa libanskog Hezbolaha je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) koje tu organizaciju smatraju terorističkom.
Njegovo postavljenje, objavljeno danas, nije iznenađenje jer je 32 godine bio zamenik bivšeg vođe Hasana Nasralaha ubijenog krajem septembra u izraelskom vazdušnom napadu na bejrutsko predgrađe.
Ministarstvo finansija SAD uvelo je sankcije protiv Kasema 2018. godine.
Tada su proširene sankcije protiv Nasralaha koji je već bio sankcionisan u dva navrata 1995. jer je pretio da će omesti bliskoistočni mirovni proces i 2012. zbog učešća u građanskom ratu protiv Sirije.
Kasem je već dugo bio javno lice Hezbolaha i davao je intervjue za lokalne i strane medije.
Kasim Kasir, libanski analitičar blizak Hezbolahu, rekao je da je izbor Kasema za vođu poruka Libanu i inostranstvu da se Hezbolah reorganizovao.
Njegovo postavljenje pokazuje da je Hezbolah samostalan, a ne, kako što su neki izvestili, da su savetnici iz iranske paravojne Revolucionarne garde sada zaduženi za organizaciju.
U intervjuu za Asošijeted pres u julu Kasem je rekao da ne veruje da Izrael ima kapacitet ili da je doneo odluku da pokrene sveopšti rat protiv Hezbolaha.
On je međutim upozorio da čak i ako Izrael namerava da preduzme ograničenu operaciju u Libanu ne bi trebalo da očekuje da će borbe biti ograničene.
Hezbolah je počeo da napada izraelske vojne punktove na granici sa Libanom dan posle napada palestinskih ekstremista na jug Izraela 7.oktobra prošle godine, u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi, uglavnom civila i oteto i u Gazu odvedeno više od 250 talaca.
„Niko ne zna posledice izazivanja rata u Libanu, regionalno i čak internacionalno“, rekao je Kasem tada.
On je istakao i da je ponosan na uspehe Hezbolaha u podršci Hamasu,ali je dodao da zahtevaju žrtve.
Nešto manje od tri meseca kasnije Izrael je proširio rat u Libanu , poginulo je stotine ljudi i više od 1,2 miliona je raseljeno.
Invazija je izazvala veliko razaranje na jugu i istoku Libana, te u bejrutskim predgrađima gde je sedište Hezbolaha.
Izraelska vojska vodi svakodnevno žestoke borbe sa Hezbolahom u pograničnom području u pokušaju da prodre dublje na jug Libana.
Hezbolah i dalje ispaljuje desetine raketa i projektila na sever Izraela i u proteklim danima je tvrdio da je napao izraelsku vojnu bazu južno od Tel Aviva.
Takođe je preuzeo odgovornost za napad dronom koji je pogodio kuću premijera Izraela.U tom napadu niko nije ranjen.
Kasem je rođen 1953. Godine u Kfar Fili na jugu Libana i studirao je hemiju na Libanskom univerzitetu,a potom nekoliko godina predavao taj predmet.
Simultano je završio verske studije i učestvovao u osnivanju libanske unije za muslimanske studente, organizacije čiji je cilj promovisanje religije.
Sedamdesetih gpdina prošlog veka pridružio se političkoj organizaciji koja je nastojala da predstavi bolje libansku istorijski zanemarenu i osiromašenu šiitsku zajednicu.
Grupa je prerasla u pokret Amal, jednu od glavnih oružanih grupa u libanskom građanskom ratu i sada moćnu političku stranku koju predvodi predsednik parlamenta Libana Nabih Beri.
Kasem se posle pridružio Hezbolahu, osnovanom uz podršku Irana posle izraelske invazije na Liban 1982. godine.
Od 1991. bio je zamenik vođe Hezbolaha. On je izabran za novog vođu nedelju dana pošto je potvrđena smrt Hašema Safijedina za koga se očekivao da će naslediti Nasralaha.
Safijedin je ubijen izraelskom vazdušnom udaru na južni Bejrut početkom ovog meseca.
„Molimo Boga da mu pomogne u misiji vođenja Hezbolaha i islamskog otpora“, naveo je Hezbolah u saopštenju o Kasemu.
Izbor Kasema je takođe dokaz da Hezbolah ne strahuje od najnovijeg razvoja događaja, smatra analitičar Kasir, preneo je Asošijeted pres.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.