Pripadnicima “dugine zajednice” na Novom Zelandu biće omogućeno da promene pol zapisan u njihovom izvodu iz matične knjige rođenih bez obaveze da pruže dokaz o medicinskoj proceduri, pošto je parlament usvojio predlog zakona o prepoznavanju prava rodnih manjina na samoidentifikaciju.
“Danas je dan ponosa u novozelandskoj istoriji. Parlament je glasao za inkluzivnost i protiv diskriminacije”, rekla je ministarka unutrašnjih poslova Jan Tineti, prenosi Gardijan.
Iako je samoidentifikacija na izvodima iz matične knjige rođenih uvedena još 2018. godine, kandidati su imali obavezu da dostave dokaz da su prošli medicinsku proceduru kako bi mogli da izmene svoj polni i rodni identitet.
Ta obaveza je ukinuta novim zakonom o rođenju, smrti, brakovima i partnerskim odnosima koji je danas jednoglasno usvojen u parlamentu.
“Ovaj zakon će označiti veliku promenu za transrodne, nebinarne, LGBT i interseksualne građane Novog Zelanda”, kaže Tineti.
Prema njenim rečima, ovaj zakon će pružiti podršku mladim ljudima i dati im mogućnost samoidentifikacije, čime će biti unapređeno njihovo mentalno zdravlje i blagostanje.
U novom zakonu, vlada Novog Zelanda je obuhvatila 15 međunarodnih zakonskih odrednica čiji je cilj da promena pola bude pojednostavljena, uključujući one iz nekoliko zemalja Latinske Amerike i evropskih zemalja poput Danske i Španije.
Portparolka duginih zajednica iz Zelene stranke Elizabet Kerekere opisala je to kao “vodeći svetski zakon” koji će podržati prava na polnu samoidentifikaciju.
Ali, ona kaže i da je razočarana što ovim zakonom nisu obuhvaćene izbeglice, tražioci azila i migranti koji su nedavno stigli u zemlju.
Ovaj zakon je izazvao rasprave i otpor nekih, uključujući organizaciju “Speak Up for Women”, koja je 2018. oformljena u cilju protivljenja polnoj samoidentifikaciji.
Ova grupa je više puta sprečavana da održi okupljanja na različitim mestima, među kojima je gradska biblioteka u Krajstčerču, zato što je označena kao protivnik transrodnosti.
Tineti je osudila takve i slične reakcije na zakon.
“Postoje stvarni ljudi koji su bivali povređivani kada su omalovažavani, ismevani i diskriminisani. Ti ljudi, kao i svi ostali, samo žele da budu prihvaćeni takvi kakvi jesu i da budu tretirani sa dostojanstvom i poštovanjem”, kaže Tineti.
Ona ističe da je cilj ovog zakona ukidanje bilo kakve vrste diskriminacije.
Prvo sveobuhvatno istraživanje na nacionalnom nivou o zdravlju i dobrobiti trans i nebinarnih osoba sprovedeno je 2018.
Pet od šest ispitanika, odnosno 83 odsto, se izjasnilo da nemaju odgovarajuću oznaku pola na svom novozelandskom izvodu iz matične knjige rođenih.
Dok zakon zvanično ne stupi na snagu, biće raspravljano o detaljima poput toga ko će biti ovlašćen da predaje prijave za mlađe osobe, kao i kakvi će biti uslovi za osobe koje zatraže izmenu pola više od jednog puta.
Novozelanđanima koji su rođeni u inostranstvu za sada nije omogućen ovakav vid samoidentifikacije, zato što se novi zakon odnosi samo na izvode iz matične knjige rođenih koji su izdati na Novom Zelandu.
Ministarka Tineti je najavila da će se u narednom period razgovarati i o rešavanju ovog pitanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.