Novinari u Srpskoj podržali Đuričića: Nametnuti zakon guši slobodu govora 1Parlament Republike Srpske Foto: EPA/MIKKO PIHAVAARA

Udruženje novinara Republike Srpske podržalo je novinara Radio-televizije RS Branimira Duričića koji je prijavljen po novim krivičnim odredbama o negiranju genocida, a udruženja novinara u Federaciji BiH nisu reagovala, pišu banjalučke Nezavisne.

Protiv Đurićiča prijavu je juče, prvog dana pravosnažnosti tzv. Inckovog zakona, podneo predsednik Skupštine opštine Srebrenica Ćamil Duraković, nakon što je novinar RTRS na ličnom tviter nalogu negirao genocid u Srebrenici.

Predsednik Udruženja novinara Republike Srpske Danijel Simić poručuje da je slučaj novinara javnog servisa pokazao da je širenje straha i cilj nametnutog zakona, pišu Nezavisne.

„Branimir Đuričić je izabran zato što je, s jedne strane novinar i urednik RTRS, a s druge strane zato što je funkcioner unutar Udruženja novinara, tako da se zgodno ‘namjestio’ za tu ulogu u kojoj oni pokušavaju tuženjem poznatih osoba i uglednih novinara da preplaše ostatak javnosti i da na taj način postignu efekat koji su željeli postići nametanjem zakona“, ističe Simić.

Prijava podnesena protiv Đuričića obesmisliće nametnuti zakon, poručuju predstavnici Udruženja novinara Srbije. a prenose Nezavisne.

Generalni sekretar UNS Nino Brajović smatra da svako, a posebno novinar, ima pravo na slobodu govora i mišljenja, te preispitivanje odluka, pa makar i sudskih:““Mislim da je ova izmena Krivičnog zakona Pandorina kutija koja stvara opasnost da ljudima bude ugroženo pravo da promišljaju i kritikuju.“

Pravnici ističu da je nametnuta odluka visokog predstavnika u suprotnosti sa Ustavom BiH ali i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Pravo na slobodu govora daje i član 19. Opšte deklaracije o ljudskim pravima. Reč je o načelima i dokumentu usvojenim prije 73 godine, navode još Nezavisne.

Dokorašnji Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko izmenama Krivičnog zakona BiH namentuo je kaznene odredbe za negiranje genocida.

Republika Srpska je na njegov potez odgovorila izmenama svojih kriivčnih odrebaba, kojima se predviđa i do 15 godina zatvora za one koji Srpsku proglase genocidnom tvorevinom.

O ovim izmenama bi trebalo sutra da raspravlja Narodna skupština Republike Srpske.

Posle Durakovićeve prijave, član Predsedništva BiH i politički lider Srpske Milorad Dodik sam se prijavio tužilštvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari