Alsu Kurmaševa je nekih 25 godina radila kao novinar u Tatarsko-baškirskom servisu Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty (RSE/RL). A onda se pre šest meseci, kako kaže, „to u trenu pretvorilo u zločin“.
To se desilo 18. oktobra kada je Kurmaševa, rusko-američka dvojna državljanka, uhapšena u Kazanju i optužena da se nije registrovala kao strani agent, shodno krivičnom ruskom zakonu koji cilja novinare, aktiviste civilnog društva i druge.
Kasnije je optužena za širenje neistina o ruskoj vojsci, i preti joj do 10 godina zatvora ako bude osuđena.
RSE/RL i vlada SAD kažu da su optužbe odmazda za njen rad kao novinarke tog medija.
Ona je otputovala u Rusiju kako bi posetila svoju majku i brinula o njoj, a prvobitno je zadržana dok je čekala povratni let 2. juna na aerodromu u Kazanju, gde su joj oduzeti pasoši.
„18. oktobra prošle godine bila sam zatvorena zbog optužbi koje još uvek nemaju smisla u mojoj glavi“, napisala je u nedavnoj poruci koju je objavio mesečnik na tatarskom jeziku u Kazanju.
Kurmaševa, koja živi u Pragu sa suprugom Pavelom Butorinom, koji takođe radi za RSE/RL u Pragu, i njihove dve ćerke od 12 i 15 godina, opisala je svoje zatvorske uslove kao loše i rekla da se njeno zdravlje pogoršalo, jer nema pristup lečenju.
Alsu piše da su joj se „neke bolesti pojačale“, ali da joj lekovi i redovno vežbanje „daju snagu da izdrži i podnese bol“.
„Drže je u nehumanim uslovima samo zbog činjenice da je Amerikanka“, rekao je Butorin.
„Želim da ruska vlada objasni meni i mojoj deci zašto drže Alsu kao taoca. Ona nije opoziciona političarka. Ona nije aktivista. Ona nije kriminalac. Njeno pritvaranje je nezakonito. Ona ne pripada u zatvor“.
Mnogi kritičari i grupe za ljudska prava kažu da Kremlj koristi takozvani zakon o stranim agentima kako bi suzbio bilo kakvo neslaganje.
Moskva je takođe optužena da pritvara Amerikance kako bi ih koristila kao monetu u razmeni za Ruse zatvorene u Sjedinjenim Državama.
„Ruske vlasti sprovode žalosnu zločinačku kampanju protiv nezakonito pritvorene Alsu Kurmasheve“, rekao je predsednik RSE/RL Stiv Kapus.
Drugi američki novinar, reporter Vol strit žurnala Evan Gerškovič, u pritvoru je od marta 2023. zbog optužbi za špijuniranje, koje on i njegove novine žestoko poriču navodeći da je tridesetdvogodišnjak samo radio svoj posao akreditovanog novinara kada je uhapšen.
U februaru su 23 zemlje nominovale Kurmaševu za Svetsku nagradu za slobodu medija UNESCO/Guillermo Cano u 2024.godini.
Ustanovljena 1997. godine, to je godišnja nagrada koja se dodeljuje osobi ili grupi ljudi za izuzetan doprinos odbrani i promociji slobode štampe širom sveta, uprkos opasnosti i progonu s kojima se suočavaju.
Za Kurmaševu, nagrade su nešto na šta nema dovoljno vremena da se fokusira.
Umesto toga je njen cilj, kako kaže, jednostavan: „Moja najveća želja je da izađem odavde živa i zdrava“, prenosi RSE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.