Dve udaljene planete su verovatno napravljene od vode, prema istraživanju sprovedenom pomoću NASA-inih teleskopa Hubble i Spitzer.
Takozvani „vodeni svetovi“ kruže oko zvezde crvenog patuljka, najmanje i najhladnije zvezde, navodi se u saopštenju NASA – ine Laboratorije za mlazni pogon.
Vodene planete su udaljene 218 svetlosnih godina u sazvežđu Lira, kaže NASA, a prenosi CNN.
Otkriće da se planete verovatno sastoje uglavnom od vode dolazi iz studije objavljene u časopisu Nature Astronomi u četvrtak. Istraživački tim predvođen Kerolin Piaulet, doktorantkinjom na Institutu za istraživanje egzoplaneta Univerziteta u Montrealu, koristio je NASA-ine svemirske teleskope Hubble i Spitzer za posmatranje udaljenog planetarnog sistema.
Planetarni sistem koji su proučavali naziva se Kepler-138 jer se nalazi u vidnom polju NASA-ine svemirske letelice Kepler. Istraživači su znali za postojanje tri egzoplanete – termin za planete izvan našeg Sunčevog sistema – unutar sistema Kepler-138, ali su tek otkrili da su dve od njih verovatno napravljene od vode.
Takođe su otkrili dokaze za četvrtu planetu koja ranije nije bila opisana.
Ali nalaz nije tako jednostavan kao što se čini. Naučnici nisu direktno otkrili vodu na egzoplanetama Kepler-138c i Kepler-138d. Umesto toga, upoređivali su veličine i mase planeta sa modelima radi poređenja.
Kada su uporedili planete sa modelima, otkrili su „da značajan deo njihove zapremine – do polovine – treba da bude napravljen od materijala koji su lakši od stena, ali teži od vodonika ili helijuma.
Voda je najverovatniji kandidat za materijal koji je lakši od stene, ali teži od vodonika ili helijuma, kaže NASA.
„Ranije smo mislili da su planete koje su malo veće od Zemlje velike kugle od metala i stena, poput uvećanih verzija Zemlje, i zato smo ih nazvali super-Zemljama“, rekao je Bjorn Beneke, koautor studije i profesor astrofizike na Univerzitetu u Montrealu, u izdanju. „Međutim, sada smo pokazali da su ove dve planete, Kepler-138c i d, prilično različite po prirodi i da se veliki deo njihove celokupne zapremine verovatno sastoji od vode.“
„To je do sada najbolji dokaz za vodene svetove, vrstu planete za koju su astronomi teoretizovali da postoji dugo vremena“, nastavio je Beneke.
Visoke temperature na ovim planetama znače da bi mogle biti obavijene atmosferom pare, navodi NASA.
„Temperatura u atmosferi Kepler-138d je verovatno iznad tačke ključanja vode i očekujemo gustu atmosferu napravljenu od pare na ovoj planeti“, rekao je Piaulet u saopštenju. „Samo, ispod te atmosfere pare potencijalno bi mogla biti tečna voda pod visokim pritiskom, ili čak voda u drugoj fazi koja se javlja pri visokim pritiscima, koja se naziva superkritična tečnost.“
„Vodeni svetovi“ se nalaze izvan nastanjive zone njihove zvezde – oblasti u kojoj temperature dozvoljavaju tečnu vodu na površini stenovite planete, potencijalno podržavajući život. Ali nova planeta koju su opisali istraživači, Kepler 138-e, spada u tu pravu zonu, navodi se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.