Novo "proleće" Pekinga i Seula 1Foto: EPA-EFE/NICOLAS ASFOURI / POOL

Prošle sedmice je možda ostvaren zaokret u odnosima Narodne Republike Kine i Republike Koreje (RoK) posle više od godinu dana zategnutosti.

Pošto su predsednici Si Đinping i Mun Đe-in obećali da će unaprediti saradnju dveju moćnih privreda i zajednički raditi na miroljubivom suzbijanju nuklearnog programa Severne Koreje. Južnokorejski zvaničnici deluju optimistično posle prve, četvorodnevne posete predsednika Muna Pekingu i jugozapadnom megapolisu Čongkingu, a premijer Li Kećijang je predvideo novo „proleće“.

Ratovi na Korejskom poluostrvu nikada nisu prihvatljivi, poručio je predsednik Si posle razgovora sa Munom, dodajući da će Peking nastaviti da podržava dijalog između Južne i Severne Koreje. „Cilj denuklearizacije Korejskog poluostrva je nepromenljiv, a na njemu nikada neće biti dozvoljeni haos i ratovi,“ istakao je Si. On je kazao da će Peking raditi sa Seulom, jer dve države imaju „ključne i zajedničke“ interese za nuklearno pitanje.

Predsednik Mun je kazao da RoK „ne želi sukob ili nadmetanje sa Severnom Korejom. Ponovo ističem da ćemo, zajedno sa drugima u međunarodnoj zajednici, omogućiti blistavu budućnost ukoliko Severna Koreja napravi pravi izbor,“ kazao je Mun čiji su roditelji izbegli na jug poluostrva tokom rata pre skoro 70 godina. Posle samita je portparol ministarstva spoljnih poslova u Pekingu Lu Kang kazao da NR Kina poziva sve strane da zajednički rade kako bi pitanje severnokorejskog nuklearnog programa ponovo bilo razmatrano za pregovaračkim stolom. Saradnik Kineskog instituta za međunarodne odnose Jang Siju je ocenio da su Munova poseta i razgovori dvojice državnika „postavili osnovu za praktičniju saradnju radi smanjivanja zategnutosti u regionu“.

Mediji u Seulu ocenjuju da su Južna Koreja i Kina suočene sa istom pretnjom: „severnokorejski nuklearni program je crna rupa koja je usisala čitavu Severoistočnu Aziju“. „Dve države razumeju opasnost, što im omogućava da prevaziđu sekundarne razmirice i odgovore na konkretan način,“ocenjuje dnevnik Hankjore. List podseća da, možda iz praktičnih razloga, pojedini u SAD smatraju da je vredno rizikovati rat zbog severnokorejske nuklearne pretnje, ali to utiče na političke prilike u regionu i stav Pjongjanga. Otuda su Mun i Si ponovili da je rat na poluostrvu apsolutno neprihvatljiv.

„Dvojica državnika su se složila da nije mnogo vremena ostalo za bavljenje pitanjima na poluostrvu proisteklih iz severnokorejskog programa,“ smatra direktor seulskog Sungkjun Instituta za studije Kine Li Hi-ok. „Potrebni su proaktivni napori radi nekog prodora.“ Li Džung-nam, koji je u Institutu za azijska istraživanja Seulskog univerziteta stručnjak za Kinu, ukazuje da je ta zemlja poslednjih godina ojačala ekonomski, a da je konkurencija između njenih i južnokorejskih firmi u svetu pooštrena. „No, veći je problem što je Kina ojačala bezbednosno… i nastoji da bude vođa u međunarodnoj zajednici, pa bi njeno strateško rivalstvo sa SAD moglo da bude konkretnije“, ocenio je Li.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari