"Putinove nuklearne pretnje više ne plaše Zapad i Kremlj to shvata": Vašington post o taktikama Rusije 1Foto: EPA-EFE/VALERIY SHARIFULIN/

Kremlj je počeo da shvata da je Zapad prestao da se plaši nuklearnih pretnji ruskog predsednika Vladimira Putina, rekli su ruski zvaničnici za Vašington post.

„Postoji više nuklearnih pretnji. Imunitet na takve izjave već se razvio i one nikoga ne plaše „, rekao je jedan od sagovornika.

Poslednji put kada je Putin zapretio Zapadu merama odmazde ako saveznici Ukrajine dozvole Kijevu da napadne zapadnim oružjem duboko u rusku teritoriju on je napomenuo da bi to značilo ulazak NATO-a u rat, ali je ćutao o mogućoj upotrebi nuklearnog oružja.

Nuklearni odgovor je „najmanje mogući“ od scenarija jer „to bi zaista dovelo do nezadovoljstva među ruskim partnerima na globalnom jugu, a takođe i zato što, očigledno, sa vojne tačke gledišta, nije baš efikasan“, rekao je ruski akademik, pod uslovom anonimnosti, sa bliskim vezama sa visokim zvaničnicima ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

Prema njegovim rečima, diskusija o potencijalnoj upotrebi nuklearnog oružja preuveličava pretnju od ove vrste eskalacije, dok postoji potcenjivanje alternativnih opcija.

Putin istražuje brojne opcije za suzbijanje zapadne podrške Ukrajini i pokušaj da povuče svoje „crvene linije“, rekla je Tatjana Stanovaja, osnivačica francuske političke konsultantske kompanije R-Politik.

„Postoje opcije koje on ne želi da koristi, a postoje opcije koje je spreman da razmotri danas“, rekla je ona.

Istovremeno, prema njenim rečima, ruski predsednik može smatrati nuklearno oružje „najgorom opcijom za sve, uključujući i sebe“.

Nuklearni napad ili direktan napad na teritoriju NATO-a razmatraće se samo ako „Putin oseća pretnju postojanju Rusije u njenom sadašnjem obliku, kada veruje da nema drugog izlaza“, kaže Stanovaja.

„U takvoj situaciji, Zapad mora ići mnogo dalje od onoga o čemu sada raspravlja“, dodala je.

Kao odgovor Zapadu zbog prelaska „crvenih linija“, Kremlj bi mogao da odgovori sabotažnim operacijama protiv zapadnih vojnih ciljeva, rekao je Lorens Fridman, profesor emeritus ratnih studija na Kraljevskom koledžu u Londonu.

„Putin ne želi da situacija eskalira u nešto dramatično ili radikalno, u smislu nuklearnog oružja ili direktnih neprijateljstava između naših trupa i njegovih trupa, ali to ne znači da se ništa ozbiljno ne dešava“, rekao je Fridman.

Prema njegovim rečima, Putinove nuklearne pretnje su namerno dvosmislene.

„To nam omogućava da napravimo sopstvena tumačenja, a ljudi tumače najgore“, objasnio je profesor.

Kako efikasnost ovog pristupa opada, Putin još nije shvatio čime da ga zameni, navodi Stanovaja.

Prema njenim rečima, „niko ne razume“ koji će odgovor ruski predsednik na kraju izabrati. „Mislim da ni Putin ne razume“, zaključila je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari