Bivši predsednik SAD i potpisnik sporazuma sa Iranom 2015. Barak Obama osudio je odluku svog naslednika, nazvavši je potpuno pogrešnom čime se priključio mnoštvu demokratskih otvorenih kritičara iako su mnogi republikanci pohvalili potez Trampa.
„U demokratijama je uvek bilo promena politika i prioriteta od jedne administracije do druge. Ali, konstantno omalovažavanje sporazuma koje je potpisala naša zemlja predstavlja srozavanje kredibiliteta Amerike i dovodi nas u sukob sa ostalim velikim silama“, navodi Obama. Od kada je napustio Belu kuću Obama je reagovao na nekoliko odluka Trampa, uključujući i onu kontroverznu odluku da se uvedu zabrane za putovanja za nekoliko većinski muslimanskih zemalja, te odluka da SAD istupe iz Pariskog klimatskog sporazuma te potez da se ukine zaštita za mlade imigrante bez dokumenata.
Kao ni u prethodnim komentarima, Obama nije imenom spominjao svog naslednika, već je umesto toga pokušao razjasniti činjenice u vezi sa sporazumom sa Iranom, s njegovim uslovima, insistirajući na tome da sporazum funkcioniše. Kako je rekao, odluka da se SAD povuku iz sporazuma, a da recimo Iran nije prekršio dogovor je potpuna greška. Odluka bi, navodi Obama, donekle bila opravdana da su SAD bile saterane u ćošak da biraju između nuklearno naoružanog Irana i drugog rata na Bliskom istoku.
Obamine bojazni deli i Džon Keri, državni sekretar SAD u vreme potpisivanja sporazuma. Keri takođe veruje da Trampova odluka predstavlja kršenje američke reči i izražava nadu da će se sporazum održati bez SAD.
Političke reakcije u Vašingtonu podeljene su po partijskim linijama – na republikance koji brane predsednika i na demokrate koji strahuju od perspektive rata. Podrška republikanskog tabora Trampovoj odluci još jedan je pokazatelj nespremnosti partije da ospori predsednikovu odluku, uvereni su analitičari. Iako su neki republikanci pokazali rezervu prema odluci Trampa, kritike su izostale nakon njene objave. „Uvek sam verovao da je najbolji kurs akcije da se reše nedostaci sporazuma“, kazao je predsednik Predstavničkog doma Pol Rajan. Nažalost, nismo uspeli da postignemo razumevanje s našim evropskim partnerima, tvrdi Rajan. Demokrate osuđuju Trampa navodeći da je njegova odluka „ogromna greška“. „Svojom odlukom Tramp rizikuje američku nacionalnu bezbednost, nesmotreno dovodi u pitanje partnerstva sa američkim savezima u Evropi i kocka se sa izraelskom bezbednošću“, tvrdi Robert Menendez, uticajni demokrata u Komitetu Senata za spoljne odnose. „Predsednik Tramp treba da snosi posledice zbog svoje odluke“. Njegov kolega demokrata Tim Kejn smatra da je Tramp stvorio „novu globalnu nuklearnu krizu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.