Međunarodna zajednica nas je pre tri decenije izneverila i bili smo potpuno poniženi zbog veličine gubitka, izjavio je danas predsednik Ruande Pol Kagame, na skupu kojim je obeležena 30. godišnjica genocida u toj zemlji, u kojem je ubijeno oko 800.000 ljudi.
Na današnji dan 1994. godine ekstremisti iz etničke grupe Huta pokrenuli su stodnevnu akciju u kojoj su ubijali pripadnike manjinskih Tutsa, ali i umerenih Huta.
Kagame i više drugih državnih zvaničnika danas su položili vence na masovnu grobnicu u Memorijalu genocida u Kigaliju, gde je sahranjeno više od 250.000 žrtava, prenosi BBC.
On je u govoru održanom skupu zahvalio afričkim zemljama, uključujući Ugandu, Etiopiju i Tanzaniju, na pomoći u prihvatanju Tutsi izbeglica i okončanju genocida.
„Mnoge zemlje koje su danas poslale svoje predstavnike poslale su svoje sinove i ćerke da služe kao mirovne snage u Ruandi. Ti vojnici nisu izneverili Ruandu, ali nas je izneverila međunarodna zajednica, bilo zbog prezira ili kukavičluka“, kazao je Kagame.
Bivši američki predsednik Bil Klinton, koji je prisustvovao skupu, nazvao je genocid najvećim neuspehom njegove administracije.
Francuski predsednik Emanjuel Makron danas nije bio u Kigaliju, a u video poruci je priznao da su njegova zemlja i saveznici mogli da zaustave genocid, ali da nije bilo dovoljuno volje da to urade.
Francuska, pod tadašnjim predsednikom Fransoa Miteranom, bila je blizak saveznik vlade koju je predvodio Hut Juvenal Habijarimana, zbog čega Ruanda optužuje Pariz da je ignorisao znake upozorenja i da je obučavao borce Huta, koji su kasnije izvršili genocid.
Francuska je dugo poricala saučesništvo, ali je u nezavisnom izveštaju koji je Makron naručio pre tri godine zaključeno da Francuska snosi „ogromnu odgovornost“ za genocid.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.