Na Titaniku je bilo i 30 Hrvata, podsetio je Hrvatski državni arhiv i povodom 110. godišnjice potonuća najvećeg putničkog parobroda s početka 20. veka, objavio spisak njihovih imena.
„Spašena su samo dva muškarca i jedna žena, a naslednicima stradalih isplaćena je odšteta od kompanije WSL, te pomoć iz raznih fondova. Jedina preživela putnica iz Hrvatske Mara Osman-Banski, koja je u vreme tragedije imala 31 godinu, svoj je život nakon potonuća broda koji ju je trebao odvesti suprugu, nastavila u Americi gde je i umrla 1930.žž
Dvojica preživelih muških putnika svoj san o boljoj budućnosti ipak nisu uspela ostvariti u Americi. Ivan Jalševac iz Topolovca kraj Siska tako se u domovinu vratio nakon samo četiri sedmice, dok se Nikola Lulić s Konjskog Brda (općina Perušić u Lici) na povratak odlučio nakon Prvog svetskog rata“, piše HDA.
„U Hrvatskom državnom arhivu, u fondu Zemaljska vlada, Odeljenje za unutrašnje poslove, čuva se opširni predmet s odštetnim zahtevima obitelji stradalih putnikâ.
Povodom stote obljetnice potonuća, 2012. godine, u Hrvatskom državnom arhivu priređena je izložba Hrvati na Titaniku na koju se ovom prigodom podsećamo plakatom koji donosi imena svih tridesetero putnikâ, njihovu dob, zavičajnost, zanimanje i status (spašen/stradao)“, piše HDA.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.