"Obmana, očaj i beg": Kako su izgledali Asadovi poslednji sati u Siriji? 1foto EPA-EFE/SANA

Bašar sl Asad skoro nikome nije poverio svoje planove za bekstvo dok se njegov režim rušio. Umesto toga, njegovi pomoćnici, zvaničnici, pa čak i članovi porodice bili su zavedeni ili ostavljeni u mraku, reklo je Rojtersu više od deset izvora upoznatih sa događajima, preneo je Index.hr.

Samo nekoliko sati pre nego što je pobegao u Moskvu, Asad je, na sastanku sa oko 30 vojnih i bezbednosnih lidera u Ministarstvu odbrane, uverio okupljene da stiže ruska vojna pomoć i pozvao kopnene snage da se drže, rekao je komandant koji je bio prisutan, ali je želeo ostati anoniman.

Ni civilni štab nije znao ništa. Asad je svom šefu kancelarije rekao da ide kući na kraju radnog dana, ali da je zapravo krenuo na aerodrom, otkrio je jedan od njegovih bliskih saradnika.

Napušteni saveznici i porodica

Čak je rekao i svojoj savetnici za medije Buthaini Šaban da dođe u njegovu kuću da mu pomogne da napiše govor. Kada je stigla, kuća je već bila prazna, dodaje isti izvor.

„Asad nije ni pokušao da se bori poslednji put. Nije čak ni okupio svoje trupe“, rekao je Nadim Houri, izvršni direktor istraživačkog centra Arapske inicijative za reformu. On je svoje pristalice prepustio njihovoj sudbini“, dodao je on.

Rojters nije uspeo da dođe do Asada u Moskvi, gde je dobio politički azil. Intervjui sa 14 ljudi upoznatih sa njegovim poslednjim danima na vlasti daju sliku lidera koji je očajnički tražio pomoć spolja da produži svoju 24-godišnju vladavinu, pre nego što je pribegao prevari i tajnom bekstvu u ranim jutarnjim satima.

Pobegnite bez obaveštavanja porodice

Asad nije čak ni obavestio svog mlađeg brata Mahera, komandanta elitne 4. oklopne divizije sirijske vojske, o svom planu bekstva, prema trojici njegovih pomoćnika. Maher je pobegao helikopterom u Irak, a zatim u Rusiju, rekao je jedan izvor.

Ni Asadovi rođaci po majci, Ehab i Ejad Makluf, nisu bili obavešteni o padu Damaska u ruke pobunjenika, prema sirijskom pomoćniku i libanskom bezbednosnom zvaničniku. Pokušali su da pobegnu automobilom prema Libanu, ali su ih napali pobunjenici, ubivši Ehaba i ranivši Ejada. Rojters nije mogao nezavisno da potvrdi incident.

Asad je pobegao iz Damaska avionom u nedelju, 8. decembra, leteći ispod radara sa isključenim transponderom, rekla su dvojica regionalnih diplomata. Dramatično bekstvo označilo je kraj njegove 24-godišnje vladavine i pola veka neprekidne moći njegove porodice, čime je građanski rat u Siriji naglo okončan.

Brzo i dramatično bekstvo

Odleteo je u rusku vazduhoplovnu bazu Hmeimim, u priobalnom gradu Latakiji, a zatim u Moskvu. Asadova najbliža porodica – supruga Asma i njihovo troje dece – već su ga čekali u ruskoj prestonici, tvrde trojica bivših bliskih saradnika i visoki regionalni zvaničnik.

Video snimci Asadove kuće, koje su snimili pobunjenici i građani nakon što su zauzeli predsednički kompleks, pokazuju kako beži u žurbi. Na snimku se vidi kuvana hrana ostavljena na šporetu i ostavljeni lični predmeti, poput porodičnih foto albuma.

Rusija i Iran nisu spasili Asada

Ni Rusija, koja je svojom vojnom intervencijom 2015. pomogla Asadovim snagama da preokrenu tok rata, ni Iran nisu bili spremni da mu poslednjih dana pruže vojnu pomoć.

Sirijski lider je poslednji put posetio Moskvu 28. novembra, dan nakon što su pobunjenici napali severnu provinciju Alepo i započeli svoj munjevit prodor kroz zemlju. Njegovi pozivi na vojnu intervenciju nisu naišli na odobravanje u Kremlju, rekla su tri regionalna diplomata.

„Asad je rekao svojim komandantima i saradnicima da stiže vojna pomoć“, rekao je Hadi al-Bahra, lider glavne sirijske opozicije u inostranstvu. „Lagao ih je. Poruka iz Moskve je bila negativna.

I Emirati su ga odbili

Nakon što su mu propale sve opcije, Asad je konačno prihvatio neizbježnost svog pada i odlučio napustiti zemlju, čime je završila dinastijska vladavina njegove obitelji, koja je započela 1971. godine.

Tri člana Asadova užeg kruga tvrde da je isprva želio zatražiti azil u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, no Emirati su ga odbili kako bi izbjegli međunarodni pritisak zbog pružanja utočišta lideru koji je pod sankcijama SAD-a i Europe.

Iako je Moskva odbila vojno intervenirati, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov angažirao je Katar i Tursku kako bi osigurali Asadov siguran bijeg, navode dva regionalna dužnosnika. Asad je svoju sudbinu predao u ruke svojih saveznika, ali povijest će njegov bijeg pamtiti kao simbol kraja jedne ere brutalne vladavine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari