Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj izjavio je danas da je osnova prve Evropske strategije za obrambenu industriju (EDIS) da Evropljani „više, bolje, zajedno i evropskije“ ulože u proizvodnju oružja.
On se zauzeo za jačanje odbrambene industrije i obnavljanje zaliha EU kako bi bila spremna da se suoči s potencijalnim pretnjama dok nastavlja da pruža vojnu pomoć Ukrajini.
„Nakon dve godine rata u Ukrajini punog obima, zalihe su iscrpljene i sukob je evoluirao iz rata zaliha u rat proizvodnje“, napisao je Borelj u blogu na sajtu Evropske službe za spoljne poslove (EEAS).
To strengthen our defence in a tense geopolitical context, we urgently need to overcome the fragmentation of our defence industry through more joint procurement and more common projects.
Read my blog post on our new European Defence Industrial Strategy:https://t.co/Evh8MhTaBT pic.twitter.com/MgV7tDIVct
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) March 11, 2024
On je napisao da je za sprovođenje EDIS-a i Evropskog programa ulaganja u odbranu, koje je Evropska komisija (EK) usvojila 5. marta, najvažnija ojačana budžetska podrška i bolja saradnja i koordinacija država članica.
„Odbrambena politika ostaje u isključivoj nadležnosti država članica EU i one su gospodari svojih armija. Ako želimo da podstaknemo evropsku odbrambenu industriju, saradnja sa državama članicama je stoga ključna. Moramo da ulažemo više, bolje, zajedno i evropskije“, napisao je Borelj.
Naveo je da je strategijom obuhvaćen niz mera koje treba da se sprovedu da bi se ostvarili ciljevi: da EU ojača obrambenu industriju i obnovi zalihe oružja dok nastavlja da Ukrajini pruža vojnu pomoć.
„Posebno pozivamo upravljačka tela Evropske investicione banke (EIB) da prilagode politiku kreditiranja kako bi omogućili finansiranje evropske odbrambene industrije. Za preostali period aktuelnog višegodišnjeg finansijskog okvira (MFF), od 2025. do 2027. godine, 1,5 milijardi evra iz budžeta EU biće izdvojeno za podršku evropskoj odbrambenoj industriji“, naveo je Borelj.
Osnivanjem Odbora za industrijsku spremnost obrane trebalo bi da se prevaziđe „fragmentacija ;Evrope“, nađu načini zajedničke nabavke i definišu ciljevi industrijske proizvodnje, naveo je Borelj.
„S novom evropskom odbrambenom industrijskom strategijom, cilj nam je 40 odsto udela u zajedničkim nabavkama 2030. godine“, ponovio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost ciljeve navedene u strategiji.
Prošlog utorka Kolegijum komesara je odobrio zajedničko saopštenje Komisije i Borela o novoj evropskoj odbrambenoj industrijskoj strategiji kojom se, pored zajedničke nabavke, predlaže povećanje kapaciteta proizvodnje municije i ulaganje u dalje razvijanje te grane industrije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.