OD DANAS PREDAJA NELEGALNOG ORUŽJA MUP-U BEZ POSLEDICAfoto BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV

Vlada Nemačke planirala je da smanji izvoz oružja, ali je umesto toga postavljen novi rekord, uglavnom zbog isporuka oružja Ukrajini, ali ne samo zbog toga.

Nemačka vlada je do sredine decembra odobrila izvoz oružja i vojne opreme u iznosu od najmanje 11,7 milijardi evra, što je za četvrtinu više od do sada rekordne 2021. godine, kada je izvoz iznosio 9,35 milijardi, a čak 40 odsto više nego prošle godine, prenosi Dojče vele.

Tek nešto više od trećine, 4,15 milijardi evra, otišlo je u Ukrajinu. Pritom su upravo sada vladajući Zeleni, dok su bili u opoziciji vladi Angele Merkel, često postavljali pitanje koliko se oružja izvozi i kome, a sada sami moraju da odgovaraju na to.

Do 12. decembra vlada je odobrila izvoz oružja u vrednosti od 6,15 milijardi evra i ostale vojne opreme u vrednosti od 5,57 milijardi.

Stalno se postavlja pitanje nemačkog oružja koje završava u nekom oružanom sukobu sumnjivih ciljeva. Tu nije garancija ni činjenica da je gotovo 90 odsto tog izvoza, osim u Ukrajinu, otišlo u zemlje NATO, EU i savezničke zemlje, kao što su Japan, Australija ili Južna Koreja. Jer i Turska je članica NATO, a baš njen vojni pohod protiv Kurda u susednoj Siriji u Nemačkoj je na udaru oštrih kritika.

Pritom nije reč samo o oružju za Tursku. Nakon Ukrajine, na drugom mestu liste izvoza oružja i opreme je Norveška sa 1,2 milijarde evra. Slede Mađarska sa 1,03 milijarde, Velika Britanija sa 654,9 miliona, SAD sa 545,4 miliona i Poljska sa 327,9 miliona.

Tek na sedmom mestu je zemlja koja nije članica NATO – Izrael kome je isporučeno oružje u vrednosti od 323,2 miliona evra, što je čak deset puta više nego 2022. godine. Najveći deo izvoza odobren je nakon napada Hamasa na tu zemlju i najveći deo od dvestotinak pojedinačnih stavki odnosi se na komponente protivvazdušne odbrane i komunikacione uređaje.

Nakon Izraela sledi izvoz u Južnu Koreju od 256,4 miliona, a onda idu zemlje gde se može postaviti pitanje ljudskih prava, kao što su Ujedinjeni Arapski Emirati sa 78,2 miliona evra do kraja novembra, Egipat sa 40,3 miliona, Katar sa 15,1 milion i Saudijska Arabija sa13,3 miliona.

Zbog rekordnog izvoza nemačkog oružja nisu srećni ni političari vladajuće koalicije. Ralf Štegner iz SPD je ocenio da je to „loša vest“, jer su upravo ova koalicija i kancelar Olaf Šolc želeli da postave još stroža pravila i zakonom da zabrane svaki izvoz oružja u zemlju koja se nalazi u oružanom sukobu.

Lider Zelenih Omid Nuripur kaže da se zalaže za što skorije donošenje još strožeg zakona o izvozu oružja.

Opozicioni demohrišćani (CDU/CSU), s druge strane, ne vide u tim rezultatima problem. Štaviše, Roderih Kizeveter iz CDU traži od vlade da konačno dozvoli izvoz borbenih aviona „Jurofajter“ Saudijskoj Arabiji. Nećkanje Berlina samo je, kaže, dodatno pokvarilo odnose sa drugim evropskim partnerima u proizvodnji tog aviona, a to na kraju može da dovede samo do toga da se Saudijska Arabija okrene od Zapada i oružje kupi negde drugde, na primer u Kini, koja jedva čeka da tamo proda svoje oružje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari