“Od Zakona o lustraciji do ubistva Putina”: Kongres bivših poslanika ruske Dume o budućnosti Rusije u Poljskoj 1Foto: EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY/

Ruski opozicionari organizovali su „Kongres narodnih poslanika“ na istoku Poljske (selo Jablona), gde su usvojili zakone za buduću Rusiju, piše ruski Insajder.

U organizacionom odboru „Kongresa narodnih poslanika“ nalaze se Ilija Ponomarev, Mark Fejgin, Genadij Gudkov – trojica bivših poslanika ruske Dume i Elena Lukjanova, Pjotr Carkov, Arkadij Jankovski i Nina Beljaeva. Neki od njih učestvuju na kongresu, koji se završava danas, putem video linka.

Poslanik Vrhovne Rade iz Ukrajine Oleksij Gončarenko, koji se pridružio kongresu, predložio je fizičku eliminacija ruskog predsednika i stvaranje oslobodilačke vojske kao dva cilja „Kongresa narodnih poslanika“.

Jedan od učesnika kongresa istakao je da međunarodni sudovi treba da se bave Putinom u skladu sa zakonom.

„Smatramo da je sadašnja vlada tiranija, a narod ima pravo da se pobuni protiv tiranije“, rekao je Ponomarev. “Lustracija je neophodna. Neophodno je otvoriti arhive specijalnih službi za SSSR. Agenti treba bi da budu obelodanjeni i podvrgnuti lustraciji.“

Koncept lustracije

Glavni zadatak Kongresa je, kako se navodi na sajtu Kongresa (rusdep.org) jeste da raspravlja o dokumentima kao što su „Akt otpora“, „Revolucionarni akt“, „Zakon o miru“, „Zakon o oslobođenju“ – o amnestiji i rehabilitaciji, „Akt o krivičnom režimu“, „Akt o lustraciji“, „Akt o ekonomskim slobodama“ i drugi.

Koncept „Akta lustracije“ objavljen je na sajtu Kongresa. Prema ovom konceptu, lustracija podrazumeva lišavanje pasivnog i aktivnog prava na popunjavanje pozicije opštinske ili državne službe, novinarskoj, nastavnoj i obrazovnoj delatnosti, rad u agencijama za sprovođenje zakona, posebnim državnim službama, sudovima, da bude osnivač medijskih i obrazovnih organizacija.

Predloženo je da se lustriraju svi koji su, na ovaj ili onaj način, povezani ne samo sa opravdanjem ili odobravanjem rata u Ukrajini, već i obavljanje relevantnih uputstava. Na primer, vaspitači, nastavnici, predavači obrazovnih organizacija koji su učestvovali u organizaciji „događaja podrške specijalnoj vojnoj operaciji“.

Takođe je predloženo da se izvrši lustracija „na osnovu pripadnosti kriminalnoj grupi“.

„Osoba koja pripada nekoj od navedenih kriminalnih grupa, čak i ako nije počinila krivična dela izražena u obliku dela, počinila je krivična dela u vidu nedelovanja  tako što nije koristila svoj položaj da pomogne pripadnicima pokreta otpora Putinovom režimu.“

Tu je i lista uslova koji će pomoći da se izbegne lustracija. Jedno od njih je upravo ubistvo Vladimira Putina, na koje je Gončarenko pozvao.

Dokument je, međutim, izazvao kontroverzu – zamenica Semilukskog okruga regiona Voronjež na jugozapadu Rusije Nina Belijaeva tvrdi da je koncept promenjen bez saglasnosti koautora.

Legitimitet Kongresa

Kongres narodnih poslanika se na svom sajtu pozicionira kao skupština „jedinih predstavnika društva i države koji imaju demokratski legitimitet koji su dobili od ruskih građana“.

Ilija Ponomarev je naveo da su oni kao predstavnici ruskih državljana sasvim legitimni, pošto ih je nekada već birao narod, a sada je Rusiji potrebno privremeno telo za prenos vlasti, a oni će „kasnije održati izbore“.

Genadij Gudkov nazivao je publiku „proto-parlamentom“.

„Bez obzira na spoljne okolnosti, posle stvarne zabrane pravnih političkih aktivnosti u Ruskoj Federaciji, oni su sada jedini legitimni nosioci vlasti u Rusiji“, navodi se na sajtu Kongresa.

„Narodni predstavnici koji imaju tako legitiman mandat moraju danas da ispune svoje obaveze prema biračima, svim građanima Rusije, svojoj zemlji i budućim generacijama. Suština ovih obaveza je stvaranje legitimnog centra vlasti, koji će u budućnosti formirati Vladu nacionalnog jedinstva i Oružane snage Slobodne Rusije, a one će zauzvrat obezbediti sve što je neophodno za legalno i demokratsko ponovno uspostavljanje ruske državnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari